Çelik ihracatında ilk 5 ayın tablosu

Türkiye ihracatının en büyük dördüncü sektörü olan çelik sektörü, geçen yıla göre yaşanan fiyat düşüşlerine rağmen yılın ilk beş ayında, 6,36 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Çelik ihracatında ilk 5 ayın tablosu

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik mamulleri ihracatı miktar bazında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,25 artışla 8,53 milyon tona ulaştı. 2013 yılının ilk beş ayında Ortadoğu, Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika ihracatta ilk sıralarda yer aldı.

2013 yılı ilk beş aylık verilere göre; Türkiye’nin çelik ihracatı 6,36 milyar dolara ulaştı. Dünya emtia fiyatlarındaki genel düşüşten etkilenen çelik sektörü ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 3,41 oranında bir gerileme yaşadı. Sektör, miktar bazında ise ihracatını yüzde 4,25 artışla 8,53 milyon tona yükseltti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, Türkiye’nin ilk beş aylık dönemdeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 8,84 milyon ton; değer bazında ise 7,2 milyar dolara ulaştı. 2013 yılının ilk beş ayında, bölgeler bazında ilk sırayı 3,51 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu alırken, bu bölgeyi 1,3 milyon ton ile Avrupa Birliği ve 886 bin ton ile Kuzey Afrika takip etti. Geçen yılın ayın dönemi ile karşılaştırıldığında çelik ihracatında en yüksek artışın yaşandığı bölgeler; Avrupa Birliği, Asya ve Ortadoğu ülkeleri oldu. Ocak-Mayıs 2013 döneminin en çok ihraç edilen ürünler sıralaması ise; 3,82 milyon tonla çubuk, 967 bin tonla kütük, 736 bin tonla profil, 721 bin tonla boru ve 500 bin tonla filmaşin olarak gerçekleşti.

Mayıs ayı ihracat rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, çelik sektörünün uluslararası piyasalarda yaşanan fiyat düşüşlerine rağmen miktar bazında yükselişini sürdürdüğünü, değer bazında ise yaptığı ihracat ile Türkiye genel ihracatı içindeki yerini koruduğunu belirtti. Ekinci, “Çelik sektörü olarak 2013 yılının ilk beş aylık döneminde 6,36 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu miktar aynı dönemde Türkiye’nin yaptığı 62,27 milyar dolarlık toplam ihracatın yüzde 10’unu aşıyor. Ayrıca sene sonu hedefimize ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.