Çek yerine, kumanya

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, “Bu sene kumanya pazarı yüzde 50 büyüyecek. Geçtiğimiz yıl 2 milyarı geçen kumanya pazarının bu yıl 3-4 milyar lira civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Yardımseverler hediye çeki yerine kumanyaya ağırlık veriyor” dedi.

Çek yerine, kumanya

Ramazan ayı öncesi gıda sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, ramazan ayı süresince hemen hiçbir gıda ürününün temininde ve piyasaya arzında sıkıntı yaşanmayacağını belirtti. Her ramazan’rda gıda ürünlerine zam konusunun gündeme getirildiğini kaydeden Kopuz, “Globalleşen dünyada gıda fiyatları artık hiçbir ülke için yerel değildir. Ramazan öncesinde gıda ve içecek ürünlerine zam yapmadık, kimsenin de fırsatçılık yapmasına izin vermeyeceğiz. Ana harcama grupları içerisinde bir önceki aya göre fiyatlardaki en önemli düşüş gösteren grup yüzde 2.18 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. İşlenmiş gıda fiyatları yatay seyrini korurken, işlenmemiş gıda fiyatları ise yüzde 5.33 geriledi” dedi.

RAMAZAN ayında et tüketimindeki artışı fırsat bilen üreticilerin, fiyatları artırması yine tartışmalara neden olurken Et Balık Kurumu, denge oluşturmak için sattığı et fiyatlarında yüzde 2-4 indirime gitti. EBK, piyasada 25 liraya çıkan kıymayı 17.75’e, 27 liraya çıkan kuşbaşını ise 22.50 liradan satacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir