Çarşaflı kadına usulsüz şekilde üst araması yapıldığı iddiası

Mısır'da yaşayan ve tatil için Kayseri'ye gelen kadın, alışveriş yaptığı mağazada usulsüz şekilde üstü arandığını iddia ederek, suç duyurusunda bulundu.

Çarşaflı kadına usulsüz şekilde üst araması yapıldığı iddiası

Mazlumder Kayseri Şubesi'nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Ayşe Payas, Mısır El-Ezher Üniversitesinde eğitim gördüğünü ve ailesiyle Mısır'da yaşadığını söyledi.

Tatil için bir aylığına Kayseri'ye geldiğini anlatan Payas, arife gününde bir alışveriş merkezindeki mağazada alışveriş yaptığı sırada usulsüz şekilde üst aramasına maruz kaldığını iddia etti.

Kızı ile alışveriş yaptıklarını anlatan Payas, olayı şöyle anlattı:

"Alışveriş sırasında iki parça ürün beğendik, kabinde denedik. Kızım ödeme için kasaya gitti, ben hala uygun bir şeyler var mı diye bakınıyordum. Kızım ödeme yapıp geldi. Kesinlikle ürünlerle dışarı çıkmadık ve alarm da ötmedi. Herhangi bir şey olmadan elinde telsiz bulunan biri geldi. Kendisinin polis olduğunu ve arama yapacağını söyledi. Ben müsaade etmeyince polis kimliğini göstererek, 'ara sıra bunu yaparız' dedi. Arife günü olduğu için mağaza çok kalabalıktı. İnsanlar hırsız olduğumuzu düşündüler. Yüksek sesle bunun örtümden dolayı yapıldığını düşündüğümü çünkü ellerinde bir delil olmadığını söyledim. 'Eğer kamera kaydınız varsa ya da alarm öttüyse bu sizin hakkınız' dedim. Mağaza müdürleri de geldi, hepsi alay eder gibi bir tavır içindeydiler. Depo gibi bir yer de mağazanın bayan görevlisi üzerimizi ve çantamızı aradı. Tabi üzerimden hiçbir şey çıkmadı. 3 aylık hamile olduğumu ve sıkıntıya girmeme kimsenin hakkı olmadığını söyledim. Bir özür dilenmiş olsaydı bu olay bu kadar büyümeyecekti."

Yapılanların örtüsüne bir hakaret olduğunu öne süren Payas, "Resmi üniformalı polis gelmesini istedim, şikayetçi olmak için. Mağazadaki açık ya da kapalı tüm müşteriler bana destek oldu. 'Hakkınızı sonuna kadar arayın' dediler. Beni çok rencide ettiler. Müşterilerin tepkileri üzerine ben talep etmememe rağmen görevliler kendi el yazılarıyla mağazanın kapısına 'tesettürlü bir bayanı yanlışlıkla aradığımız için özür dileriz' yazısı yazdılar. Polis ve mağaza yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundum" diye konuştu.

Payas, mağaza yetkililerinin de kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, "Çok komiktir mağaza yetkilileri, kendilerini küçük düşürüp cirolarına zarar verdiğim için dava açtılar" dedi.

Mazlumder Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Hacı Yakışıklı ise, Ayşe Payas'ın davasını Mazlumder olarak takip edeceklerini söyledi.

Yakışıklı, şöyle devam etti:

"Vatandaşımız iki haftaya kadar Kayseri'den ayrılıyor. Bu olayda tesettürlü kardeşlerimize genelde ise herhangi bir vatandaşa bu tür incitici, onur kırıcı uygulamalar keyfi olarak yapılamaz. Hukukun hakim olduğu devletlerde her şey hukuka uygun yürümek zorundadır. Amacımız şahıslar ya da söz konusu firmalar değildir. Bir daha bu tür olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamaktır. Bu tür olaylara maruz kalan vatadaşlarımız haklarını aramada çekinmemeliler."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir