"Cari açık 20 milyar dolar eriyecek"

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir cari açığın yüzde 90'ının enerji kaleminden geldiğini belirterek "Siirt'teki bütün barajlar bittiğinde bu barajların ekonomiye sağladıkları kar 20 milyar doları aşacak" dedi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Siirt'te gerçekleşen yatırımların Türkiye'nin cari açık sorununa önemli bir pozitif katkı yapacağını belirterek, "Türkiye ekonomisinin baş belası cari açıktır. Cari açığın yüzde 90'ı da enerji kaleminden gelmektedir. Sadece Siiirt'teki bir Alkumru Barajı'nın 49 yıllık olduğunu hesaplarsak ekonomiye sağladığı kar 4 milyar dolara ulaşmaktadır. Siirt'teki bütün barajlar bittiğinde bu rakam 20 milyar doları aşacaktır" dedi.

Siirt Valiliği'nce düzenlenen "Siirt Yatırım Zirvesi"nde Siirt'in Türkiye ekonomisi üzerindeki rolü, ekonomi ve güncel konularda açıklamalarda bulunan Özdemir, yenilenebilir enerji konusunda Siirt'in enerji yönünden şanslı bir şehir olduğunu ve bu şansı kullanması gerektiğini söyledi.

Yenilenebilir enerjinin Türkiye ekonomisini dışa bağımlılıktan kurtaracak en önemli unsurlardan biri olduğunu aktaran Özdemir, "Ne kadar çok
enerji üretiyorsanız ülkeniz o kadar kalkınmış ve büyümüştür. Son on yıldaenerji tüketimimiz 2 misli arttı. Türkiye son on yılda Çin'den sonra enerji tüketiminde en çok artışı sağlayan 2. ülke oldu. Türkiye'de önemli enerji yatırımlarının yapılması gerekmektedir, yapılmaya devam edecektir. Ancak hidrolik enerjinin ve güneş enerjisinin yeri her geçen gün artmaktadır çünkü bunlar çevreye zarar vermeden üretilen enerjilerdir" diye konuştu.

Özdemir, Türkiye'nin cari açık sorunundan kurtulmak için doğalgaz ve petrol ihtalatının azaltılması gerektiğini belirterek, "Doğalgaza ve petrole ödediğimiz paradan kurtuluşun tek çaresi, güneş enerjisi, hidrolik enerji, jeotermal enerji ve rüzgar enerjisine önem vermektir" dedi.

Siirt'e yapılan yatırımların tamamlandığında şehrin bambaşka bir noktaya ulaşacağını aktaran Özdemir, sadece Alkumru Barajı'yla Türkiye'nin yılda 200 milyon metreküp daha az doğalgaz ithal ettiğini kaydederek, "Türkiye ekonomisinin baş belası cari açıktır. Cari açığın yüzde doksanı da enerji kaleminden gelmektedir. Sadece Siiirt'teki bir Alkumru Barajı'nın 49 yıllık olduğunu hesaplarsak ekonomiye sağladığı kar 4 milyar dolara ulaşmaktadır. Siirt'teki bütün barajlar bittiğinde bu rakam 20 milyar doları aşacaktır" ifadelerini kullandı.

Özdemir, Siirt'in gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için şehrin havayolu, karayolu ve demiryolu ile donatılarak "kör nokta" olmaktan bir "düğüm noktası" konumuna yükselmesinin gerekliliğine değindi.

 "ASYA MİLLETLERİ TÜRK-KÜRT LİDERLİĞİNDE AYAĞA KALKACAK"
Etkinlikte Siirt'e ilişkin değerlendirmeler yapan Hedef Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ise Siirt'in tarihte önemli gelişmelere yön veren bir şehir olduğunun unutulduğunu söyledi.

Son dönemde hem Türkiye'nin hem de Siirt'in geleceğini parlatacak önemli kararların alınmaya başlandığını kaydeden Sancak, "Türkler ve Kürtler arasındaki ilişkiler yeniden oluşturuluyor. Bu gerçekleştiği zaman Asya milletleri Türk-Kürt liderliğinde ayağa kalkacak ve Asya makus tarihini yenecek" diye konuştu.

"Siirt Yatırım Zirvesi"ne Sancak ve Özdemir'in, yanı sıra çok sayıda akademisyen ve iş adamı katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

72 + = 73