Canlandırma paketine ihtiyaç yok

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çin'de yapılan Dünya Ekonomi Forumu'nda bir konuşma yaptı.

Canlandırma paketine ihtiyaç yok

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çin'de yapılan Dünya Ekonomi Forumu'nda bir konuşma yaptı.

Babacan, Türkiye'nin bütçe açığının düşük ve borç sürdürülebilirlik oranının çok yüksek olduğunu, bu nedenle ekonomiyi canlandırmak için bir pakete ihtiyaç olmadığını söyledi.

Küresel krizin etkilerinin giderek azaldığını ifade eden Babacan, Avrupa'da kötü günlerin geride kaldığını, yine de bazı sorunların devam ettiğini ve yapısal reformların geciktirilmemesi gerektiğini belirtti.

Babacan, kriz sonrasında yaşanan yeniden fiyatlama sürecine ve fon akımlarındaki çıkışa karşı Türkiye'nin hazırlıklı olduğunu söylerken, "Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerden daha hızlı büyümeye devam edecek. Bu büyümenin kalitesi üzerine daha iyi düşünmeliyiz" dedi.

Bankacılık sektörüyle ilgili ise Babacan, 2001'deki krizde Türkiye'nin milli hasılanın üçte birini kaybettiğine değinerek, sonraki dönemde gerçekleştirilen yapısal reformların ve sektördeki denetimlerin bankacılık sektörünü güçlendirdiğini, şu anda bankacılık sektörünün son derece sağlam olduğunu söyledi. Babacan, bu güçlenmenin nedeni olarak düzenleme ve kontrol noktasında muhafazakar davranarak başarıya ulaşmalarını göstererek, bankacılık sektörü için Avrupa'da yapılan düzenlenmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Asya'daki duruma yönelik ise Ali Babacan, bu bölgeden kaynaklanan ciddi bir risk öngörmediğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir