"CANİK" ve "SARSILMAZ" yerli tabancalar 50 bin atım testini geçti

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM) öncülüğünde başlatılan 'Milli Tabanca Projesi'nde yerli silahların testleri sürüyor.

Canik ve Sarsılmaz 50 bin atım testini geçtiSavunma Sanayii Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile geliştirilen milli tabancanın asker ve polislerin kullanımının yanı sıra, ihraç edilmesi de planlanıyor.

Milli tabancanın prototipinin oluşturulması için 5 yerli silah üreticisi firmadan test için alınan tabancalardan ikisi Polis Özel Herekat Daire Başkanlığı'nda yapılan 50 bin atım testini başardı. Canik TP9 ve Sarsılmaz ST9 modelleri testleri geçti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tasarımı ve testlerini 2 yıl içinde yaparak seri üretime koymayı planladığı milli tabancanın dünyada en iyi özelliğe sahip olması için titiz bir çalışma yürütüyor.

Müsteşarlık, yeri silah üreticisi firmaların hangi seviyede olduklarını görmek ve en ideal prototipi oluşturmak için işe öncelikle onların ürettiği tabancaları test ile başladı. Testlerde polimerden üretilen silah modellerinin başarılı olmaları ise dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir