Canan Karatay'dan diyetisyenlere şok!

İşte Canan Karatay Hoca'dan diyetisyenleri kızdıracak beslenme önerileri...

canan karatay'dan ezber bozan tavsiyelerProf. Dr. Karatay yine çok konuşulacak beslenme önerileri sundu. ''Az yağlı, az kalorili yemek'' bir beslenme tuzağı mı?

Prof. Dr. Canan Karatay'a göre''evet''. Karatay, yumurta ve hayvansal yağ tüketmeyi tavsiye ediyor. Prof. Dr. Canan Karatay'ın ezber bozan açıklamaları yine bir çok diyetisyeni kızdıracak cinsten.

Karatay tanıtımını yaptığı yeni kitabında  ''Beslenme Tuzaklarına'' dikkat çekti.

Prof. Dr. Karatay: "Tuzaklar şimdiye kadar yapılanlardır. En birincisi demin de söyledim kalori hesabı yapmaktır. Yani bir kalori eşittir bir kalori değil insan vücudu için hiç bir zaman. "

Canan Karatay aç kalıp kilo verme sonucu oluşan kalori eksikliğinin metobolizmayı tehdit ettiğini söylüyor.

Karatay: "24 saatte bin 500 kalori o vücuda girecek ki kilo veresin deniliyor. Oysa artık gösterildi ki bin 50 kalori vücuda girdiği zaman vücutta yetersiz ve de beyin bu gösterildi ki bu vücut kıtlık modunda diye kendini metobolizmasını yavaşlatıyor. Yavaşlamış olan metobolizmaya siz bir Km'de koşun diyorsunuz. İşte burası tuzaktır."

Karatay'a göre hayvansal yağların çok ciddi kalp hastalıklarına ve felce yol açtığı bilgisi de doğru değil. Profesör Karatay''az yağlı yemek sağlıklıdır'' iddiasını da reddediyor. Karatay'a göre bu düşünce obezite gibi günümüzün en tehlikeli hastalıklarını azdırdı.

Karatay Hoca: "Az yağ yemek az yağlı yemek, az yağlı yemekler  veya yiyecekler hazırlandığı zaman damak tadı artsın diye bunların içine gizli şekerler ekleniyor. Gizli şeker şurupları ekleniyor. Bu işte esas bütün organizmayı bozup 27.26 karaciğer yağlanmasına sebep oluyor 27.37 insilün yüksekliği belirtisidir. İnsülün yüksekliği belirtisi de efendime söyleyeyim şeker hastalığının başlangıcıdır."

Canan Karatay göbeği olan ve karın bölgesinde yağlanma başlayanlara ise haşlanmış yumurtayı öneriyor.

Transyağ ve margarin yağ tehlikesine de dikkat çeken Profesör Karatay, tüketilecek yağın doğal olması gerektiğinin altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir