Çalışma Bakanlığı önünde 'siyah' çelenkli protesto

Türkiye Kamu-Sen, kadro talepleri karşılanmayan 4/C’liler için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

Çalışma Bakanlığı önünde 'siyah' çelenkli protesto

Bakanlık önünde toplanan grup üyeleri, 'Yaktılar, yıktılar 4C'li yaptılar', 'İşin mi, eşin mi, bu dayatma adil mi?' dövizleri taşıdı. Çeşitli sloganlar atan grup adına açıklamayı Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş yaptı.

MISIR’DAKİ OLAYLAR KINANDI

Konuşmasına Mısır’da yaşanan olaylarına değinerek başlayan Yokuş, ülkede oluk oluk kan Müslüman kanı akıtan darbecileri kınadı. Mısır’ın bir an önce demokratik haklara kavuşması gerektiğini belirten Yokuş, darbecilerin ise ülkeyi terk etmesini istedi.

Toplu sözleşme sürecinin bakanlıkla malum konfederasyon tarafından oldu bittiye getirildiğini savunan Yokuş, kamu çalışanlarının emeklerinin gasp edildiğini savundu. Bugüne kadar yapılan görüşmelerin en verimsizinin bu yıl gerçekleştiğini ifade etti. Yokuş, "Bu tavrı ile kendi mensuplarının emeğini pazarlamakla kalmamış, 2 milyon 400 bin memur ile 1 milyon 800 bin memur emeklisinin haklarına tecavüz etmiştir." dedi.

"4C’lilerin kadro meselesi bizim kırmızı çizgimizdir." diyerek, masaya oturan sendika yöneticilerin büyük bir ayıbın altına imza attığını öne süren Yokuş, "4C’lilerin 3 yıldır verilmeyen aile ve çocuk yardımı paralarının verilmesini ve ücretlerinde yapılan kısmi bir artışı büyük bir başarı kazanılmış gibi kamuoyuna sunmaktadır. Geçici işçileri ve 4B’lileri kadroya geçirerek, doğru bir iş yapan hükümetin neden 4/C’lilere ayrım yaptığı bir türlü anlaşılamamıştır." şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri imzalanan toplu sözleşme kağıtlarını ateşe verdi. Grup, ayrıca bakanlık önüne siyah çelenk bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir