Çağlayan: "Büyüme verisi çok parlak gelmeyecek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Nisan ayı sanayi üretimindeki gelişmelere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu.

Çağlayan: Büyüme verisi çok parlak gelmeyecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,    

“Sanayi üretim endeksi Nisan ayında 115.1 oldu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks ise 115.9 oldu. Bunlar beklenenden biraz daha iyi gelmiş artışlar. Sırasıyla yüzde 5.1 ve yüzde 3.4’lük yükseliş var.
   
Mart ayına göre bir artış beklentimiz vardı. Özellikle  aramalı ve hammadde ithalatımızda yaşanan artışlar buna işaret ediyordu. Nisan ayında sermaye malı ithalatımız yüzde 16, hammadde ithalatımız yüzde 18 artmıştı. Bugünkü veri ile ilk 4 ayda sanayi üretiminde artış yüzde 2.2 oldu. İlk 3 aylık ortalama yüzde 1.3'tü. Bu nedenle yarın açıklanacak 1. Çeyrek büyüme verisi çok parlak gelmeyecek. Ancak bugün açıklanan sanayi üretim endeksi büyüme için daha iyimser olmamıza olanak sağlayabilir. Zira bu veri büyüme için daha pozitif bir görünüme girdiğimize işaret ediyor. 
  
Avrupa ekonomisi hala zayıf ancak buradaki her iyileşme bizim hanemize de artı olarak yazılacak. Avrupa’daki iyileşme sanayi üretimimizde de artışa zemin hazırlayacak. Ancak biz bunu bekleyecek değiliz. Diğer tüm bölgeleri artık doğal ihracat pazarımız olarak görüyoruz. Bu sayede son 4 yılda 43.6 milyar dolar ek ihracat yapabildik.
   
Yıl sonu yüzde 4'lük OVP hedefini yakalamamız için daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve istihdama ihtiyacımız var.
   
Şunu hiç unutmamamız gerekiyor. Türkiye’nin geleceği üretimden ve özellikle de sanayi üretiminden geçiyor. Yeni teşvik sistemimiz de tam olarak bunu hedefliyor.”  dedi.