Buzdolabında saklamak, bu yiyecekler için doğru değil..

Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışında tutmak gerekiyor.. Aksi halde bu yiyeceklere fayda yerine zarar verilmiş oluyor.

Hangi gıdalar buzdolabına konmaz? Buzdolabında saklamamanız gereken yiyecekler hangileri?, Bu yiyecekler buzdolabında saklanırsa ne olur? gibi sorulara uzmanlarından verilen bilgileri derledik.

Domates, buzdolabında tüm tadını kaybeder. Bundan daha büyük israf olabilir mi? Dolaptaki soğuk hava olgunlaşma evresini durdurur ve olgunlaşma domatese tadını veren şeydir. Domateslerinizi dolabın dışında bir sepette veya kâsede saklamalısınız. Biz eskiden Mayıs ayı itibarıyla, seradaki domatesleri ala atınca toplardık ve halde satardık. O domatesler, satılacağı ile varıncaya kadar kızarırdı.

Patatesi buzdolabının soğuğunda saklamak nişastasının şekere dönüşmesine neden oluyor ve geriye tatlı, pütürlü bir patates kalıyor. Patatesleri dolaba koymak yerine kâğıt bir torbaya koyup serin bir yerde saklamalısınız, soğuk değil. Kileriniz yoksa patatesler için ideal yer karanlık bir köşe olacaktır. Kâğıt torbalar plastiklerden daha çok işe yarar çünkü bu nefes almalarını ve geç çürümelerini sağlar.

Soğanı buzdolabına koyarsanız nem onları yumuşak ve küflü hale getirecektir. Soğanlarınızı serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. Yeşil soğan ve Frenk soğanı içinde daha fazla su barındırdığı için buzdolabında saklanmalarında sorun yok. Ayrıca soğanlarla patatesleri birbirinden ayrı tutmalısınız, beraber saklandıklarında ikisi de daha çabuk bozulur.

Avokadolarınızın olgunlaşmasını istiyorsanız onları buzdolabından uzak tutun! Ama çoktan olgunlaşmış bir avokado almışsanız ve hemen yemeyecekseniz buzdolabına koyabilirsiniz.

Sarımsak, buzdolabında saklanan sarımsak, sonunda filizlenmeye başlayacaktır ayrıca lastiksileşip küflenecektir. Sarımsağı da serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.

Ekmek, buzdolabı ekmeklerinizi çabucak kurutur. Eğer dilimlenmiş sandviç ekmeği değilse ekmeği ekmek kutusunda veya dondurucuda saklamalısınız. 4 gün içerisinde tüketeceğiniz miktarda ekmeği saklamalı ve kalanını dondurucuya koymalısınız. Dondurucudaki ekmek sarılı olmalı böylece nemlenmez. Dondurucudan çıkardıktan sonra yemeden veya tost yapmadan önce tamamen çözülmesini beklemelisiniz.

Zeytinyağını da kuru ve serin bir yerde saklamalı ama buzdolabından uzak tutmalısınız. Buzdolabına konan zeytinyağı yoğunlaşarak katı yağ kıvamına gelecektir.

Kahve, eğer buzdolabınızda kahve varsa, tüm tadını kaybeder ve dolaptaki diğer kokuları da içine çeker. Kahveyi serin, kuru ve karanlık bir yerde saklamalısınız böylece tazeliğini ve aromasını koruyacaktır. Ancak çok fazla kahveniz varsa bunu dondurucuda saklamanızı öneririz.

Bal da buzdolabında saklamaya hiç gerek olmayan bir gıdadır. Ağzını sıkıca kapattığınız sürece sonsuza kadar dışarıda tutabilirsiniz. Balı buzdolabına koymak kristalize olmasına ve şekerlenmesine neden olur.

Fesleğen, buzdolabında bırakıldığında hızla solar, ayrıca etrafındaki bütün yiyeceklere kokusunu bırakır. En iyisi onu dışarıda, tıpkı kesilmiş çiçekler gibi bir bardak suyun içinde saklamak. Eğer fesleğeni uzun süre saklamak istiyorsanız Martha Stewart onları kurutup dondurmanızı tavsiye ediyor.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *