Büyüme kaygıları artıyor

Son dönem gelen veriler kürsel büyüme için endişelerina artmasına neden oluyor.

buyume kaygilari artiyorKüresel krizde beşinci yıl geride kalırken zayıf büyüme dünya genelinden endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Euro Bölgesi beklentilerin altında kalan büyüme verileri ile bir kez daha gündeme gelen endişeler ABD tarafında da devam ederken gözlerin çevrildiği ülke ise Çin.

Beklentilerin altına kalan veriler hem hisse hem de tahvil piyasasında etkilerini gösterirken politika yapıcıların atacağı bir sonraki adım daha önem kazanmış durumda.

Euro Bölgesi’nde Perşembe günü gelen büyüme verileri sonrasında 5 Haziran’daki toplantılardan beklenti de artıyor. Stagflasyon işaretlerinin arttığı euro bölgesinde düşük faizler tarafında manevra alanı yer alırken tahvil alım ile ilgili bir gelişmenin olup olmayacağı merak konusu.

Bir başka nokta olan Çin tarafında ise gözler hükümette. Yeni teşviklerin açılanması beklenirken atılan ilk adımlar arasında konut piyasasını rahatlatmak için bankaların ilk kez ev alacaklara kolaylık tanıması yönünde verilen talimat oldu. Çinli yöneticiler ekonomiyi bankaları güçlendirerek desteklemeyi planlarken diğer tarafında da kredi krizini dizginlemeye çalışıyor.

ABD’de sanayi üretimi yönünde de hayal kırıklığı yaratan veriler ABD ekonomisi içinde sorunların son bulmadığının göstergesi olarak kabul ediliyor. Pek çok analist ABD ekonomisi için büyümede daha tatminkar verilerin görülmesi için ikinci çeyreğin sonunu bekliyor. İlk çeyrekte kötü hava koşullarının etkisi altında kalan ABD ekonomisi için yılın ilk yarısı için olumsuz beklentiler sahip olan analistler de var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *