Büyükelçi Panessi: Türkiye’yi mucize ve mükemmel olarak tanıtıyoruz

Kolombiya'nın Ankara Büyükelçisi Fernando Panessi, Türkiye'yi mucize ve mükemmel bir ülke olarak tanıttıklarını söyledi.

Büyükelçi Panessi: Türkiye’yi mucize ve mükemmel olarak tanıtıyoruzFIFA U20 Dünya Kupası C Grubu'nda bu akşam Rize'de oynanacak Türkiye-Kolombiya maçını seyretmek üzere Trabzon'a gelen Büyükelçi Panessi, Vali Recep Kızılcık'ı ziyaret etti. Vali Kızılcık, büyükelçiyi Trabzon'da görmekten memnuniyet duyduklarını ifade ederek, "Bu tür turnuvalar sayesinde birbirimizi tanıyor ve ilişkilerimizi güçlendirme fırsatı buluyoruz." dedi.

Büyükelçi Fernando Panessi da, 19 aydan beri Türkiye'de görev yaptığını ve Trabzon'a da ilk kez geldiğini kaydetti. Karadeniz'in doğasına hayran kaldığını söyleyen Panessi, Kolombiya'nın U20 Dünya Kupası'ndaki ilk maçındaki performansını iyi bulmadığını belirtti. Buraya, Güney Amerika şampiyonu olarak geldiklerini hatırlattı ve takımlarının sonraki maçlarda daha iyi olacağına inandığını dile getirdi.

Türkiye'nin futbol nedeniyle Kolombiya'da popüler bir ülke olduğunu ifade eden Büyükelçi Panessi, "Türk takımlarının özellikle Galatasaray'ın Kolombiya'da çok ciddi taraftarı var. Trabzonspor'da Teofilo Gutierrez forma giymişti. Kolombiya'da Türkiye'deki 4 büyük takım tanınmaktadır." dedi.

Osmanlı'nın dağılmasının ardından Suriye ve Lübnan tarafından çok sayıda insanın Kolombiya'ya göç ettiğini söyleyen Panessi, Türk pasaportuyla göç ettikleri için onlara Türkler diye hitap ettiklerini kaydetti. Büyükelçi, şöyle konuştu:

"İki ülke arasında vizesiz giriş çıkış anlaşması var. Bu nedenle çok sayına Kolombiyalı Türkiye'ye geliyor, Türkiye'den de Kolombiya'ya çok sayıda turistik aktivite var. Biz her zaman Türkiye'yi mucize ve mükemmel bir ülke olarak tanıtıyoruz. En iyi tanıtma yöntemini de bizzat görerek, tecrübe ederek yapıyoruz. Gelen turistler yaşadıkları güzellikleri çevresine anlatarak ilişkilerimizin geliştirilmesine vesile oluyorlar."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *