"Burak Can, Kılıçdaroğlu'nun illegal askerleri tarafından katledildi"

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, Burak Can Karamanoğlu için, "Kılıçdaroğlu'nun illegal askerleri tarafından katledildi bu kardeşimiz" dedi.

burak'in olumunde ak parti'den sok suclama

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, dün akşam İstanbul'da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden AK Parti Alucra Belediye Başkan Adayı Asım Kaymakçı'nın yeğeni Burak Can Karamanoğlu için, "Kılıçdaroğlu'nun illegal askerleri tarafından katledildi bu kardeşimiz, bu vatan evladımız. Ciğerimiz yanıyor" dedi.

Ak Parti Giresun İl Başkanlığı tarafından bugün düzenlenen proje tanıtım toplantısında konuşan Nurettin Canikli, yaşanan olaylara değindi ve şunları söyledi:

"Son günlerde, başta büyükşehirler olmak üzere olaylarda yaşadığımız hadiselerde meydana gelen ve hepimizi üzen şehit ve ölüm olayları oldu. Bir polisimiz bu vandallar tarafından şehit edildi. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. Bütün milletimizin başı sağolsun. İstanbul Okmeydanı'nda dünkü olaylarda da bir hemşehrimiz, bir fidanımız, Alucralı bir kardeşimiz Burak Can Karamanoğlu yine bu vandallar tarafından katledildi. Yüreğimiz yanıyor gerçekten. Askerden daha yeni gelmiş bir fidan bir Anadolu delikanlısı, bu milletin bir evladı, bu illegal örgütler tarafından katledildi. Yarın Alucra'da defnedilecek."

"KILIÇDAROĞLU'NUN İLLEGAL ASKERLERİ"

Buna benzer olayların daha önce de yaşandığını belirten Canikli, Türkiye'nin istikrarı, geleceği, birliği ve bütünlüğünün bozulmasının amaçlandığını söyledi. Bunların yurt dışında tezgahlandığını, Gezi olayları adı altında yaşandığını belirten Canikli, "Daha üzüntü verici olan, bu vandallara, bu illegal örgütlere, onların üyelerine, sokakları terörize eden, savaş alanına çeviren, bu ülkeyi yaşanmak olmaktan çıkarmayı hedefleyen çatışmalara hazırlayan bu insanlara destek veren siyasi partiler var.

Ana muhalefet partisinin genel başkanı da, onun milletvekilleri de sokakları terörize eden bu örgütlerin her zaman yanında oldu, her zaman destekçisi oldu. Onları kolladı. Milletvekilleriyle birlikte, bütün örgütleriyle birlikte destek verdiler. Polisin karşısında, devletin karşısında, milletin karşısında, bunların yanında durdular. Kardeşimizi, fidanımızı katleden de Kılıçdaroğlu'nun destek verdiği, desteklediği bu illegal örgütler. Bütün milletimizin bunu bilmesi gerekir. Kılıçdaroğlu'nun illegal askerleri tarafından katledildi bu kardeşimiz, bu vatan evladımız. Ciğerimiz yanıyor" dedi.

----------------

Berkin Elvan eylemleri sırasında Okmeydanı’nda bir grubun silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu (22) için vurulduğu yerde düzenlenen eylemde gerginlik yaşandı.

Burak Can Karamanoğlu’nun öldürüldüğü Okmeydanı Fatih Sultan Mehmet Caddesi’ne gelen bir grup, eylem yaptı. Ellerinde ölen gencin fotoğrafları ve Türk bayrakları bulunan grup, sloganlar atarak olayı protesto etti. Aralarında kadınların da bulunduğu grup daha sonra sloganlar eşliğinde Okmeydanı Şark Kahvesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Önlem alan polis ekipleri, grubun önünü kesti. Bu sırada eylemcilerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

CENAZESİ MAHALLESİNE GETİRİLDİ

Okmeydanı’nda dün akşam öldürülen Burak Can Karamanoğlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutu helallik alınması için mahallesine getirildi. Olayı protesto eden kalabalık, sloganlarla yürüyüş düzenledi. Burak Can Karamanoğlu’nun vurulduğu sırada mahallede elektriklerin kesik olduğu iddia edildi. Burak Can’ın arkadaşı, "Yaklaşık yarım saat önce elektrikler kesilmişti. Ortalık karanlıktı" dedi.

Fatih Sultan Caddesi Çeşme durağında dün akşam öldürülen 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu’nun cenazesi helallik alınması için evinin önüne getirildi. Türk bayrağına sarılı tabut kalabalık tarafından taşındı. Cenaze helallik alınmasının ardından Konak Camii’ne götürüldü. Olayı protesto eden kalabalık ise ellerinde Burak Can Karamanoğlu’nun fotoğraflarıyla Fatih Sultan Caddesi’nde yürüyüş yaptı.

"ELEKTRİK KESİKTİ"

Askerden yeni geldiği öğrenilen Burak Can Karamanoğlu’nun vurulduğu sırada mahallede elektriklerin kesik olduğu iddia edildi. Burak Can’la birlikte köy derneğinde oturduklarını ve gelen telefon üzerine dışarı çıktıklarını söyleyen arkadaşı Bilal Gülep, "Yaklaşık yarım saat önce elektrikler kesilmişti. Ortalık karanlıktı" dedi.

YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Bu arada Kasımpaşa Kulaksız’da da toplanan grup protesto yürüyüş yaptı . Yolu trafiğe kapatan grup, tekbir getirerek, "Kasımpaşa uyuma şehidine sahip", "Polise uzanan eller kırılsın" sloganları attı. Bazı sürücüler de araçlarından inerek eyleme destek verdi.

Cenaze namazının ikindi namazının ardından kılınması ve toprağa verilmek üzere memleketi Giresun’un Alucra ilçesine gönderilmesi bekleniyor.

----------------

Burak Can Karamanoğlu'nun öldürülmesi ve iki kişinin de yaralanması olayına ilişkin soruşturma başlatıldı.

Nöbetçi olduğu için soruşturmayı devralan ve inceleme başlatan İstanbul Cumhuriyet Savcılarından Faruk Söker'in, olaya ilişkin İstanbul Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından hazırlanacak olan olay yeri inceleme raporu ile maktul Karamanoğlu'nun cenazesinin sevk edildiği Adlı Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan da Adli Tıp raporu beklediği öğrenildi.

Kavga olayında Burak Can Karamanoğlu ile yanındaki kişilere, gösteri yapan bir grubun silahla ateş ettiği ve olaydan sonra kaçtığını değerlendiren Savcı Söker'in, olayın provokasyon olabileceği ihtimali üzerinde durduğu da kaydedildi. Savcı Söker'in, olay yerinde bulunan kamera görüntülerinin bir an önce savcılığa ulaştırılması talimatı verdiği belirtildi.

Bu arada, olayda yaralanan ve hastaneye sevk edilen iki kişiden birisinin durumunun ağır olduğu ve yaralı diğer kişinin de taburcu edildiği ifade edildi. Beyoğlu Kulaksız Dörtyol Mevkisi Çeşme Durağı yakınlarında iki grup arasında sözlü sataşmayla başlayan arbedenin silah kullanılan kavgaya dönüşmesi sonucu, Burak Can Karamanoğlu (22), silahla kafasında 2 kurşunla vurularak hayatını kaybetmiş, silahla yaralanan iki kişi de Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir