Bu sistem trafik sorununu bitirecek

Bu sistem trafik sorununu bitirecek Türkiye ulaşımda teknoloji çağına geçiyor. Artık her şehrin trafiğinde akıllı ulaşım sistemleri devreye girecek.

Bu sistem trafik sorununu bitirecek

Türkiye ulaşımda teknoloji çağına geçiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalışarak hazırladığı 'Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi 2013-2023 Eylem Planı'na göre artık her şehrin trafiğinde akıllı ulaşım sistemleri devreye girecek.

Eylem planı kapsamında trafiği rahatlatacak yeni projeler şöyle sıralanıyor:

IŞIKTA BEKLEME YOK
- Trafik ışıkları, yoğunluğa göre hareket ederek araç geçişlerini sağlayacak. Büyükşehirlerde, normal seyir hızında giden bir aracın bir kez yeşil ışıkta geçtikten sonra yeşil ışığa denk gelmesini sağlayan ‘green line’ sistemi uygulanacak.

- Yollara dijital yön tabelaları koyulacak. Kamera sistemi yaygınlaşacak.

- Güneş enerjisi ile çalışan akıllı duraklar olacak. Bu duraklarda kaç numaralı otobüsün kaç dakika sonra geleceğini gösteren, dokunmatik ekranından otobüs saatleri ve güzergâhları ile ilgili bilgi alınabilecek

- İlkokul çocuklarının servislerine yönelik akıllı durak sisteminde, her bir çocuğun üzerindeki verici duraktaki verici ile iletişime geçecek. Diğer sürücüler için uyarı ışıkları yanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir