Bu sene hacı adaylarına müjde yok

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Maalesef, 2014 senesi için hacı adaylarımıza müjdeli haber veremiyoruz. Bu sene de gelecek sene de yüzde 20 kota indirimi devam edecek" dedi.

Bu sene hacı adaylarına müjde yok

CİDDE

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender Haccar'la 2014 yılı hac protokolünü imzaladı.

Haccar ile Görmez, Cidde'deki Hac Bakanlığı binasındaki imza törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Konuşmasına tüm İslam aleminin Mevlid Kandili'ni tebrik ederek başlayan Görmez, "Müslümanlar olarak, sevgili Peygamberimizin dünyaya getirdiği rahmet mesajını insanlığa gösterme konusunda bir mahcubiyet içindeyiz. Öncelikle bu Mevlid Kandili'nin bu mahcubiyetin ortadan kalkmasına vesile olmasını diliyorum. Bütün insanlığa huzur ve barış getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Yaptıkları toplantıyla ilgili bilgi veren Görmez, kutsal topraklara gelen ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilmek amacıyla Suudi Arabistan makamlarıyla ciddi müzakerelerin yürütüldüğünü belirterek, "Yani burada kalacakları evler, Türkiye'den gelecek ambulanslara, göndereceğimiz görevli arkadaşlarımıza kadar herseyi tüm detaylarıyla görüşüyoruz. Bu toplantıda tüm bunlar ele alındı" diye konuştu.

Hac sezonunda geçen yıl yaşanan "kontenjan indirimine" ilişkin soru üzerine Görmez, "Tabii ki bu sene milletimizin en çok beklediği hususun başında acaba yine yüzde 20 kota indirimi olacak mı? Maalesef, 2014 senesi için hacı adaylarımıza müjdeli haber veremiyoruz. Maalesef bu sene de gelecek sene de yüzde 20, kota indiriminin devam edeceğini öğrenmiş bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Kabe'nin etrafındaki çalışmalar nedeniyle kota uygulamasının zorunlu olduğuna değinen Görmez, "Dolayısıyla bu inşaatlar devam ederken her ülkeden daha önceki kotaya göre hacıların gelip rahat ibadet etmeleri mümkün değil. Onun için mecburen bunu uygulayacaklar, uygulamaları da gerekiyor."

Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromunun (SARS) türevi olan corona virüsü kaynaklı MERS hastalığına karşı, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm önlemleri almayı sürdürdüklerini belirten Görmez, vatandaşların da bu konuda çok bilinçli olduklarını ancak yine de tedbirli olmaları gerektiğini kaydetti.

Suudi Arabistan Hac Bakanı Haccar

Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender Haccar da geçen yılın hac sezonunu çok başarılı geçtiğini ifade etti.

Kabe-i Muazzama'nın çevresindeki genişletme çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini dile getiren Bakan Haccar, şöyle devam etti:

"Tavaf alanının genişlemesi, şeytan taşlama alanındaki iyileştirme çalışmaları ve aynı zamanda Cidde havalimanının genişletmesi çalışmaları da sürüyor. Bunun yanısıra Cidde-Mekke-Medine arasındaki hızlı trenle ilgili çalışmalar da büyük bir hızla devam ediyor. İnşallah yakında açılışı yapılacak bu hızlı trenle umre ziyaretçilerimiz ve hacılarımız kutsal mekanlar arasında daha hızlı bir şekilde gidip gelebilecekler. Bunların yanısıra Arafat, Müzdelife arasındaki tren seferleri de hızlı trene bağlanacak."

Söz konusu çalışmalar nedeniyle "kontenjanlardaki indiriminin" devam edeceğini belirten Haccar, "Bu sene de tıpkı geçen sene olduğu gibi kota uygulaması devam edecek. Dışarıdan gelen hacıların kontenjanını yüzde 20, ülke içerisindekileri ise yine yüzde 50 indireceğiz. Bu ziyaretçilerimizin selameti ve sağlığı için. Gerek Kabe içerisinde gerekse Kabe dışındaki genişletme çalışmaları nedeniyle bu kotayı uygulamak zorunda kalıyoruz" dedi.

Ülkede görülen "MERS hastalığı"yla ilgili alınan tedbirlere de değinen Haccar, "Suudi Arabistan hükümeti bu konuyla ilgili dünya sağlık örgütüyle çalışıyor ve bu hastalığın bertaraf edilebilmesi için çok özel bir önem gösteriyor. Gerekli bütün tedbirleri alıyoruz. Bu konuda tüm ülkelerden de özellikle vatandaşlarını bu hastalık konusunda bilgilendirmeleri ve gerekli teddirleri almalarını rica ediyoruz. Biz de zaten her türlü tedbiri almayı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Protokol törenine, Görmez ve Haccar'ın yanı sıra Türkiye'nin Cidde Başkonsolosu Fikret Özer, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ile 2 ülkeden ilgililer katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 6 = 1