Bu balığın fiyatı altınla yarışıyor

Bu balık altın kadar kıymetli... Zira fiyatı neredeyse altın rakamlarına denk. Barbun satış fiyatı 100 lirayı devirdi.

Bu balığın fiyatı altınla yarışıyor

Ege Denizi'nin en lezzetli balıklarından olan ve halk arasında barbun olarak adlandırılan barbunyanın mezattaki satış fiyatı 100 lirayı aştı.

Türün en değerlisi kaya barbununda merkez konumda bulunan Çeşme Çiftlikköy'deki mezata gelen vatandaşlar hayalkırıklığına uğruyor.

Çipura, levrek, sinarit ve mercan gibi lezzetli ve değerli balık türleriyle tanınan Ege Denizi'nde iklimsel etkiler ve kaçak avlanma nedeniyle bir çok balık türü "SOS" veriyor.

130 LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Gün batarken ve gün doğarken olmak üzere iki sefer yapan kıyı balıkçıları, avladıkları balıkları mezata getiriyor. Yıl boyu fiyatı 30-50 lira arasında değişen kaya barbunu, Temmuz-Ağustos döneminde yoğun talep nedeniyle, boyutuna göre 90 ile 130 lira arasında alıcı buluyor.

TROL YÜZÜNDEN AZALDI

Çiftlikköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Serkan Yurttaş, tatil sezonunun başlamasıyla fiyatların artışa geçtiğini, bunu fırsat bilen kaçak avcıların yasağa uymayarak trol ağlarının küçük boyu olan ve "şebeke" olarak adlandırılan ağlarla avlandığını belirtti.

KAÇAK AV REKOR DÜZEYDE ARTTI

İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre hal, soğuk hava depoları ve perakende satış noktalarında artırılan denetimler sayesinde ele geçirilen kaçak balık miktarının 2012 yılının tümünde 15,6 ton iken 2013 yılının ilk 6 ayında bu rakamın 180 tona çıktığına dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.