BRICS zirvesinde Türkleri yatırıma çağırdı

Güney Afrika’nın ilk siyah dolar milyarderi ve BRICS İş Konseyi Başkanı Patrice Motsepe, dünyada önemli yatırımları olan Türkleri Afrika'da daha çok yatırıma çağırdı.

BRICS zirvesinde Türkleri yatırıma çağırdı

BRICS üyesi olmalarının başka ülkelerle olan ilişkilerine zarar vermeyeceğini belirten Motsepe, Türk iş çevreleriyle ticareti artırmak istediklerini, karşılıklı ilişkileri geliştirmenin iki tarafa da yararlı olacağını söyledi.

Motsepe, Johannesburg'ta yapılan ilk zirvede Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, “ BRICS ülkelerinin işadamları ile yaptığımız ilk zirvede büyümek, kalkınmak, ticareti, yatırımı artırmak istediğimiz sektörleri spesifik olarak belirledik. Şu ana kadar güzel gelişmeler kaydettik, BRİCS bankasının kurulması için süreci hızlandırdık. Afrika kıtasında finansal destek bekleyen çok büyük altyapı projeleri var. Afrika'nın her yıl 45 milyar dolar yatırım açığı var. Şu anda kıta toplamda yaklaşık 48 milyar dolar altyapı yatırımı yapıyor. Şu anda BRICS ülkelerinin iş dünyasının liderleri burada. Aramızda ticareti artırmaktan, yatırımlardan, üyeler arasında artan üretimden çok mutluyuz.” dedi.

TÜRKİYE VE TÜRK İNSANI MÜKEMMEL

Türkiye'yi 2 yıl önce ziyaret ettiğini söyleyen Motsepe, eşiyle beraber hayatının en güzel zamanlarından birini geçirdiği İstanbul'u unutmadığını, dünyada ve Afrika'da önemli yatırımlara imza artan Türklerle ticareti artırmak istediklerini ifade etti.Ünlü modacı eşi Precious Moloi'nin de İstanbul'a hayran kaldığını söyleyen Motsepe, “Türkiye çok güzel, Türk insanı mükemmel” dedi

Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen 5'inci BRICS zirvesinde kurulan BRICS İş Konseyi'nin ilk başkanı seçilen Motsepe, The Sunday Times Gazetesi'nin Güney Afrika 2012 Zenginler Listesi'nde ilk sıraya yerleşti. 2.9 milyar dolar mal varlığı bulunan Madenci Motsepe ayrıca, milyonlarca dolarlık yardımları ile tanınıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *