Borsada kayıp yüzde 3'ü aştı

BIST 100 Asya ve Avrupa borsalarına paralel düşüşle açıldıktan sonra açıklanan enflasyon rakamlarıyla kayıplarını hızlandırdı.

Borsada kayıp yüzde 3'ü aştı

Enflasyonun beklentilerin çok üzerinde açıklanması ve ABD'de dün açıklanan verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) izlediği gevşek para politikasının sayılı günlerinin kaldığı yönündeki endişeleri artırmasıyla borsada kayıplar ikinci seansta yüzde 3,3'ün üzerine çıktı. Bankacılık endeksindeki kayıp ise yüzde 4'ün üzerinde.

BIST 100 Endeksi ilk seansı yüzde 3,15 kayıpla 74 bin 32 puanda kapatmıştı.

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, borsanın gelişmekte olan ülke borsalarına gelen satışla güne negatif bir başlangıç yaptığını ve düşüşün beklentilerin üzerindeki enflasyon verisinin ardından hızlandığını söyledi.

75 BİN DESTEĞİ KIRILDI

Tözge, "Doların tüm dünyada değer kazanması zaten negatif bir gün olacağını gösteriyordu, ki bunun üzerinde enflasyonun negatif bir sürpriz yapması bankalar ve faizler üzerinde negatif bir etki oluşturdu, endeksi 75 binin altına çekti. Bu önemli bir seviyeydi ama enflasyonla birlikte kırıldığını gördük" şeklinde konuştu.

Hisse senetleri piyasalarına yönelik algının bozulmuş olmasıyla birlikte ABD'nin para politikasına yönelik sinyal verecek istihdam verisinin öneminin arttığına dikkat çeken Tözge, "Burada kritik olan ABD faizleri ve Fed'in uygulayacağı para politikası. Bu da Cuma  günkü istihdam verisi öncesinde ADP özel istihdam verisinin önemini artırıyor" dedi.

KÜRESEL PİYASALAR

Bugün ABD'de yarım gün ve yarın tam gün resmi tatil olması ise haftanın kalanında küresel piyasalarda hacimleri azaltabilir.

Asya borsaları ABD Merkez Bankası'nın (Fed) izlediği gevşek para politikasının sayılı günlerinin kaldığı yönündeki endişelerle bugün düştü, dolar para birimleri sepeti karşısında bir ayın en yüksek seviyesini gördü.

ABD'de açıklanan güçlü ekonomik veriler, Fed'in sağladığı parasal destekleri çekmeye başlayacağı beklentisini artırıyor.

Asya borsalarında kayıpların artmasında Çin'de Haziran'da 53.9'a gerilediği açıklanan hizmetler PMI verisi etkili oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir