Borsada işlem durduran tartışma!

İki finans şirketinin CEO’su New York Borsası’nda gerçekleşen canlı yayında kavga etti. Borsacılar kavgayı izleyince bir süre işlem yapılmadı.

Borsada işlem durduran tartışma!

ABD’li borsa şirketlerinden BATS’ın CEO’su Bill O’Brien ile IEX şirketinin CEO’su ve Başkanı Brad Katsuyama, New York Borsası’nda gerçekleşen bir canlı yayında kavga etti.Borsacılar yaklaşık 20 dakika süren tartışmaya kitlendi. Hal böyle olunca borsada işlemler bir süreliğine durdu.

KAVGA NEDENİ: YÜKSEK HIZLI İŞLEMLER
CEO’ların kavga etmesinin nedeni ise borsadaki yüksek hızlı işlemler. O’Brien, yüksek hızlı işlemlere yönelik yazar Michael Lewis’ın çıkardığı Flash Boy adlı kitapta Katsuyama’nın kahraman olarak gösterilmesine büyük tepki gösterdi.

‘İKİNİZ DE UTANIN!’
BATS CEO’su, yüksek hızlı borsa işlemlerinin piyasalarda yatırımcıları korkuttuğuna işaret etti ve “Son 36 saattir sürekli ‘Nasıl olur?’ diye kafamı sallıyorum. Michael ve Brad. İkiniz de utanın” dedi.

Canlı yayın sırasında bu görüşe katılıp katılmadığı sorulan Katsuyama, “Tam olarak bunu diyemem” demesi üzerine O’Brien, “Kitapta dedin. Evet kitapta dedin. Demedin mi? Şimdi kelimelerini değiştirmeye çalışman mide bulandırıcı. Böyle diyemezsin. İnansan da inanmasan da böyle konuşamazsın. Çünkü dedin” diye devam etti.

ATIŞMA ŞİDDETLENDİ
Katsuyama bunun üzerine, “Evet piyasaya hile karıştırdığını düşünüyorum. Ve hatta senin de bu hilenin bir parçası olduğun kanısındayım. Bunu mu istiyorsun. Hadi o zaman böyle yapalım” diye bağırdı.

İŞLEMCİLER DE TEPKİ VERDİ
Katsuyama, "Hızlı ve yavaş işlemciler arasındaki fiyatları belirlemek bir finans şirketinin sorumluluğundadır" dedi.

Kavgayı canlı yayında izleyen borsacılar da zaman zaman seslerini yükseltti. (CNBCE)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir