Borsa yüzde 4 yükseldi

Çin ve Fed'in etkisinin azaldığı küresel piyasalara paralel hareket eden BIST 100 günü yüzde 4'e yakın artışla kapattı.

Borsa yüzde 4 yükseldi

BIST-100 endeksi yurtdışı piyasalarda Çin Merkez Bankası'nın, Fed'in açıklamaları ve ABD'de güçlü verilerin oluşturduğu olumlu hava ve tepki alımlarıyla birlikte günü yüzde 4 artıda kapattı.

BIST 100 XU100  kapanışta 74 bin  13 puanı gördü.

Endeks TSİ 16.39 itibariyle yüzde 3.13 artarak 73,430.94 puandan işlem görüyordu.

Garanti Yatırım Analisti Altan Aydın, hisselerin yükselişi Çin'den gelen açıklamaların ardından yurtdışında oluşan olulmu havadan kaynaklandığını belirterek, "Bu yükselişin teknik nedenlerle olduğunu ve devam edeceğini düşünüyorum. Ayrıca yurtdışında ve bizde bir tepki hareketi başladı" dedi.

Global olarak gelişmekte olan piyasalara artan girişlerle sepet ve kurdaki gerileme sürüyor.

Asya borsaları, ABD'deki toparlanmaya dikkat çeken  verilerin ve Çin Merkez Bankası'nın gerektiğinde bankalara fon sağlanacağını açıklamasının ardından dört günlük düşüşten sonra bugün yükselmişti.

ABD borsaları açıklanan güçlü ekonomik verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımlarını azaltma planına ilişkin endişeleri olan yatırımcıları memnun etmesiyle dün yaklaşık iki haftanın en büyük yükselişini kaydetti.

Tahvil-bono piyasasında 8 Mart 2023 itfalı 10 yıllık tahvilin bileşik faizi, dün spot kapanışta yüzde 8.75, valörlüde son işlemlerde yüzde 8.81 seviyesindeydi.

Volatilitenin yüksek olduğu 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge tahvil ise spot kapanışta yüzde 8,05, valörlüde son işlemlerde yüzde 8,09 seviyesindeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir