Borsa ikinci seansa 1,95 primle yükselişe geçti

İlk seansı önceki kapanışa göre yüzde 2,42 yükselen BIST 100 Endeksi, ikinci seansa yüzde 1,91 primle başladı.

Borsa ikinci seansa 1,95 primle yükselişe geçti

İkinci seansın açılışında gelen satışlarla kazançlarının bir kısmını geri verdiği gözlenen endeks yüzde 1,95 primle 72.600 puanda seyrediyor.

Analistler, kısa vadeli destek olan 70.000 seviyesinden gelen tepki alımlarının devam ettiğini belirterek, ikinci seansta ABD 1. çeyrek büyüme verisinin piyasanın yönü üzerinde etkili olacağını öngörüyor.

Asya borsaları, ABD'deki toparlanmaya dikkat çeken verilerin ve Çin Merkez Bankası'nın gerektiğinde bankalara fon sağlanacağını açıklamasının ardından dört günlük düşüşten sonra bugün yükseldi.

ABD borsaları açıklanan güçlü ekonomik verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımlarını azaltma planına ilişkin endişeleri olan yatırımcıları memnun etmesiyle dün yaklaşık iki haftanın en büyük yükselişini kaydetti.

Tahvil-bono piyasasında 8 Mart 2023 itfalı 10 yıllık tahvilin bileşik faizi, dün spot kapanışta yüzde 8.75, valörlüde son işlemlerde yüzde 8.81 seviyesindeydi.

Volatilitenin yüksek olduğu 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge tahvil ise spot kapanışta yüzde 8,05, valörlüde son işlemlerde yüzde 8,09 seviyesindeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir