Bombayı sahtesiyle değiştirip katliamı önlediler

Reyhanlı saldırısının ardından Ankara'yı kana bulama girişiminin önlendiği ortaya çıktı.

Bombayı sahtesiyle değiştirip katliamı önledilerAlınan bilgiye göre Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Suriye'den kaçak sokulan 21 kilo TNT, 4 kilo C-4 ve 15 el bombası, BDP'li Belediye Başkan Yardımcısı E.P.'nin evinin bahçesine gömüldü.

Bunu tespit eden polis, gizlice bahçeyi kazarak bombaları çıkardı. Yerlerine ise GPS cihazı gizlenmiş sahte mühimmat yerleştirildi. Olaydan habersiz bombaları alarak yola koyulan iki PKK'lı, 25 Mayıs'taki operasyonla yakalandı. Kandil'de bomba eğitimi alan teröristlerin yanı sıra Suruç Belediye Başkan Yardımcısı E.P. ve BDP'li belediye ilçe encümeniyle birlikte gözaltına alınan toplam 6 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Şanlıurfa Emniyeti, Türkiye'de bombalı eylem yapmak amacıyla Suriye sınırından yurda kaçak yollardan yüksek miktarda patlayıcı mühimmat girişinin yapıldığı yönünde istihbarat aldı. Güvenlik güçleri, teröristleri ve onlara yardım edenleri takibe aldı. Suriye'den kuryeler aracılığıyla getirilen patlayıcılar, Suruç ilçesine bağlı Sazlık köyünde BDP'li Belediye Başkan Yardımcısı E.P.'nin evinin bahçesine gömüldü. Emniyet ve jandarma ekipleri, savcılığın talimatıyla patlayıcının gizlendiği boş eve gizli bir operasyon düzenledi. Operasyonda 21 kilogram TNT, 4 kilogram C-4, 15 adet el bombası ve 7 adet uzaktan kumandalı ateşleme düzeneğini gömülü bulunduğu yerden çıkardı.

Bombaların nereye götürülüp patlatılacağı sorusuna cevap arayan güvenlik güçleri, teröristlerin bu durumdan şüphelenmemesi için içerisine GPS cihazı gizlenmiş sahte patlayıcı mühimmatları tekrar aynı yere gömdü. Olaydan birkaç gün sonra Sazlık köyüne gelen 2 terörist, içerisine GPS cihazı gizlenmiş mühimmattan habersiz patlayıcıları gömülü olduğu yerden çıkarıp bir cipe yükleyerek Bozova'da BDP'li Suruç Belediye İlçe Encümeni M.H.'ye ait bağ evine doğru yola çıktı. Yol boyunca polisin kendilerini takip ettiğini bilmeden sahte bombalarla yol alan teröristler, Bozova'daki bağ evine ulaştı ve aracın arkasındaki sahte bombaları çıkardı. Polis, D.S. ve Ş.T. adlı iki teröristin bombaların sahte olduğunu anlamasından hemen sonra bağ evinin etrafını kuşatarak 2 teröristi kıskıvrak yakaladı. 25 Mayıs 2013 tarihinde yapılan operasyonun ardından BDP'li E.D. ile M.H. ile birlikte bir kişi daha tutuklandı.

Suriye'nin Kobani kentinden getirilen ve M.H.'ye ait bağ evinde araca monte edilecek bombaların Ankara'da ses getirecek bir kanlı eylemde kullanılacağı öğrenildi. Kandil'de bomba eğitimi almış D.S. ve Ş.T. isimli teröristlerin Türkiye vatandaşı oldukları ve birinin Van Muradiye, diğerinin ise Tunceli Mazgirt nüfusuna kayıtlı iki üniversite öğrencisi olduğu belirtildi. Yakalanan teröristlerin PKK içinde çözüm sürecine karşı olan şahin kanat tarafından süreci sekteye uğratmak için görevlendirildikleri savunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir