Bitlis’te sözde 'PKK şehitliği' yıktırıldı

Bitlis merkeze bağlı Ölek köyünde inşaası devam eden 'sözde PKK şehitliği' mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yıktırıldı.

Bitlis’te sözde 'PKK şehitliği' yıktırıldıBitlis Valiliği konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "28.08.2013 tarihli haber sitelerinde yayınlanan 'Zenderlioğlu'ndan Valiliğe Sert Tepki' başlıklı haberde Bitlis'in Ölek köyünde inşası devam eden 'Sözde PKK Şehitliği'nin 25.08.2013 günü yıkılması ile ilgili olarak BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu konu ile ilgili olarak; kamuoyunda mevcut bulunan bilgi kirliliğinin önlenmesi maksadıyla açıklama yapılması zaruri hale gelmiştir. 

Zira, 'Sözde PKK Şehitliği'nin yapımı aşamasında gerek köy muhtarlığına,gerek BDP İl Başkanlığı'na, gerekse barışa hizmet ettiğini savunan yanlı sivil toplum örgütüne mezkur faaliyetlerin yürürlükteki mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği ve derhal yapım işlerinin durdurulması gerektiği yazılı olarak tebliğ edilmiştir.

 Bitlis Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri tarafından durdurulmuş ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin güvenlik önlemleri altında yıkım işlemi gerçekleştirilmiştir.

Yıkım işlemi gerçekleştirilen alan herhangi bir mezarlık alanı olmayıp, ilgili haberde iddia edilen hususlar da gerçeği yansıtmamaktadır. Bitlis Valiliği olarak mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil eden hiçbir eyleme müsamaha gösterilmesi mümkün değildir. 

Kanuna aykırı olarak yapılan hiçbir faaliyete müsamaha gösterilmeyeceği ve derhal gerekli yasal işlemin başlatılacağı tekrar hatırlatılarak, hukuka uygun olarak yapılacak her tür yasal başvurunun Bitlis Valiliği tarafında titizlikle değerlendirileceği bilinmelidir." denildi. Bitlis’te sözde 'PKK şehitliği' yıktırıldı VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *