Beş yıldızlı otellere Gezi darbesi

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kızıldağ, Gezi Parkı protestoları sebebiyle Antalya'daki 5 yıldızlı otellerde yüzde 40'lara varan rezervasyon kaybı yaşandığını belirtti.

Beş yıldızlı otellere Gezi darbesi

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kızıldağ, Gezi Parkı odaklı eylemler nedeniyle Antalya'da özellikle orta ve üst gelir grubundaki turiste hizmet eden beş yıldızlı otellerde yüzde 35-40'lara varan oranlarda rezervasyon kayıpları yaşandığını bildirdi.

Kızıldağ, Türkiye'ye gelmekten vazgeçen turistin ise İspanya, Yunanistan ve Mısır gibi ülkelere kaydığını söyledi.

Türk turizminin başkenti olarak bilinen Antalya'da Ocak-Mayıs döneminde turist sayısında yüzde 18,47'lik artışa karşın, Mayıs ayının son günlerinde İstanbul'da başlayan, daha sonra Türkiye'nin pek çok iline yayılan Gezi Parkı eylemleri turizm sektörünü etkilemeye başladı.

Sektör temsilcileri somut göstergeleri almak için Temmuz ve Ağustos aylarını beklemek gerektiğini, fakat şu anki durumun pek iç açığı görünmediğini belirtti.

POYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kızıldağ, Gezi Parkı odaklı olaylarının Antalya'da özellikle Temmuz ve Ağustos aylarıyla ilgili rezervasyonlarda durgunluk yaşattığını, bu durgunluğun halen de devam ettiğini söyledi.

UCUZCU TURİSTE GÜN DOĞDU

Rusya'dan Antalya'ya gelen uçaklarda şu anda ciddi bir boşalma olduğunu kaydeden Kızıldağ, şöyle konuştu:

"Eskiden Rusya, Kazakistan gibi ülkelerden gelen uçaklarda bu dönemde koltuk bulmak büyük sıkıntı olurdu. Şimdi uçaklardan çıkan yolcular daha çok koltuğu doldurmaya yönelik, ucuz konaklama tercih eden kişiler. Normalde bu dönemlerde daha çok yüksek gelir grubu gelirdi. Pahalı otellerde konaklayan orta ve üst gelir grubu rakip ülkelere kaydı. Türkiye'deki olaylar başta İspanya olmak üzere Yunanistan ve Mısır gibi ülkelere yaradı. Özellikle Rus pazarında Mısır'la ilgili herhangi bir satış veya rezervasyon artışı söz konusu değilken, son dönemde Mısır'a bile ciddi anlamda satış yapıldı. Bize gelecek rezervasyonların bir kısmını aldılar."

Şu anki görüntüde orta ve üst gelir grubuna hizmet eden beş yıldızlı otellerde yüzde 35-40'lara yakın rezervasyon kayıpları yaşandığını kaydeden Kızıldağ, "Henüz Temmuz'a girmedik, son dakika satışları ve promosyonlarla bir kısmı toparlanabilir, ama en iyi ihtimalle yüzde 25 kayıp var" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir