Beş aylık dış açık 42 milyar dolar

Türkiye'nin beş aylık dış ticaret açığı yüzde 16,9 artışla 41,96 milyar dolara ulaştı.

Beş aylık dış açık 42 milyar dolar

Türkiye İstatistik Kurumu, Mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Buna göre Türkiye'nin dış ticaret açığı Ocak-Mayıs döneminde yıllık bazda yüzde 16,9 artışla 41,96 milyar dolar oldu.

Mayıs ayında ise yüzde 14,8 artan dış ticaret açığı 9,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Beklenti açığın 10,4 milyar olması yönündeydi.

AB'YE İHRACAT YÜZDE 8,9 ARTTI

Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı 2012 Mayıs ayında yüzde 36,3 iken, 2013 Mayıs ayında yüzde 39’a yükseldi. AB’ye yapılan ihracat, 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 8,9 artarak 5 187 milyon dolar olarak gerçekleşti.

EN FAZLA İHRACAT ALMANYA'YA

Almanya, 2013 Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülke oldu.

Bu ülkeye yapılan ihracat 2012 yılı Mayıs ayına göre yüzde 2,9 artarak 1,1 milyar dolar olurken, Almanya’yı sırasıyla Irak (1 milyar dolar), İngiltere (686 milyon dolar) ve İtalya (577 milyon dolar) takip etti.

İTHALATTA ÇİN İLK SIRADA

Çin ithalatta ilk sırada yer aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 artarak 2 2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çin’i sırasıyla Almanya (2,1 milyar dolar), Rusya Federasyonu (1,7 milyar dolar) ve İsviçre (1,4 milyar dolar) izledi.

İHRACAT ŞAMPİYONU OTOMOTİV

Fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi “motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları” olurken, bu fasılı; “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları,” “demir ve çelik” ve “elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları” izledi.

İTHALATTA MİNERAL YAKITLAR VE YAĞLAR BİRİNCİ

Mayıs'ta ithalatı en yüksek fasıl, “mineral yakıtlar ve yağlar” oldu. Bu fasılı; “kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları,” “kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası” ve “motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları” izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir