Benzinde vergi düşmeyecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıt üzerindeki vergi yükünün düşürülmesinin doğru olmadığını düşüncesinde olduğunu bildirdi.

Benzinde vergi düşmeyecek

CNBC-e/NTV ortak yayınında Ahmet Ergen'in sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündeme dair soruları yanıtladı.

 

Türkiye'nin benzinde vergi yükü sıralamasında Avrupa'da üçüncü sırada, mazota, motorinde vergi yükünde Türkiye'nin 5. sırada olduğunu kaydeden Şimşek, 2002 yılında benzin üzerindeki verginin yüzde 70 düzeyinde olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 59,5'e gerilerken, motorin üzerindeki vergi yükünün 10 yılda yüzde 60'dan yüzde 51,5'a düştüğünü belirtti.

 

Benzin fiyatları konusunda sektörün yapısına da bakmak gerektiğini dile getiren Şimşek, ham petrol maliyeti, rafineri karı nihai bayi satışının söz konusu olduğunu söyledi. Şimşek, 2002 sonundan bugüne kadar ham petrol fiyatlarında TL cinsinden yüzde 345 artış meydana geldiğini ifade etti.

 

Şimşek, "Vergi yüksek kabul ediyorum. Bunu düşürebilir miyiz diye bir beklenti var. Ben düşürülmesinin doğru olmadığı kanısındayım" diye konuştu.

 

1-2 AY ENFLASYON YÜKSEK SEYREDEBİLİR

 

Türkiye'nin 60 milyar dolarlık ithalatla karşı karşıya olduğunu altını çizen Şimşek, akaryakıt üzerindeki vergi yükünün düşürülmesinin doğru olmadığını düşüncesinde olduğunu bildirdi.

 

Enflasyonda endişe verici bir sinyal olmadığını kaydeden şimşek, '' Enflasyon tek hanede kalmaya devam ediyor. Çekirdek enflasyon yüzde 5,5-6 arasında gidip gelyor, durum çok endişe verici değil. Manşet enflasyonun yükselmiş olması beklentileri olumsuz etkiliyor. Önümüzdkei 1-2 ay manşet enflasyon yüksek seyredebilir sonraki aylarda tekrar aşağı doğru trende gircek. 12-24 aylık beklentilerde çok kötü bir bozulma yok.'' dedi.

 

''CARİ AÇIKTA KÖTÜLEŞME YAŞANACAK''

 

cari açıkta trend değişimi olmadığını dile getiren Şimşek, ''Net altın ticaretini bir kenara bırakarak bakarsanız Nisan- Mayıs'ta ciddi kötüleşme söz konusu değil. Cari açıkta bir miktar kötüleşme yaşanacak ama yine kontrollü olacak'' dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir