Belçika'dan Türkiye'ye yola çıkacak gurbetçi için belirsizlik giderildi

Belçikalı Türkler için Covid-19 testi ve karantinanın zorunlu olup olmadığı konusunda kafalar bir hayli karışık.. Türkiye, Belçika’nın kırmızı alan içerisinde belirlediği ülkeler arasında yer almasa da, yakın zaman içinde Belçikalı Türkler için Covid-19 testi ve karantinanın zorunlu olabileceği belirtildi.

Hbvl.be sayfasında yer alan habere göre, şu an Türkiye’de bulunan 45,000’den fazla Belçikalı Türk’ün ülkeye geri dönüşte koronavirüs testi ve karantinaya tabi tutulabileceğini belirtti.

Belçika, seyahat edilebilecek ve edilmesi yasak ülkeleri belirlemek için kırmızı, turuncu ve yeşil renk kodlarını kullanıyor. Kırmızı alanda yer alan ülkelerden gelen yolcular için Covid-19 testi ve iki hafta karantina uygulanıyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada“Belçikalı Türkler için sınır geçişinde herhangi bir yasak bulunmadığı” ifade edilmişti. Bu uygulamanın tersine dönebileceğinden endişe ediliyor.

15 Haziran’dan bu yana, 26 Schengen ülkesine (22 AB Üye Devletinin yanı sıra Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn) Belçikalı olarak kısıtlama olmadan seyahat edebilirsiniz. Diğer tüm ülkeler ise kırmızı alan içine giriyor. Kırmızı alanda yer alan ülkelerden dönenler korona testi ve sonra karantina için doktora gitme zorunluluğu taşıyor.

Belçika’dan ayrılmadan önce yolcular verilen “Konum Belirleyici Formu” (PLF), yurt dışına seyahat edecek kişilerin seyahat hakkında tüm detayları paylaşmalarını gerektiriyor. Form, sınırdan geçiş yapılmadan önce doldurulmak zorunda. PLF belgesi, seyahat eden kişilerin gerekli olduğu takdirde karantinaya gireceklerini kabul ettiklerini beyan ediyor.

Türkiye’den Dönenlere Karantina Uygulanacak Mı?

Epidemiyolojik bilgilere dayanan ölçümler, Türkiye’yi kırmızı alan içine alıyor. Ancak, kökenlerinin dayandığı Türkiye, Belçikalı Türkler için en çok tercih edilen seyahat yerlerinden biri konumunda.

Geçtiğimiz yıl, yarım milyondan fazla insan Belçika’dan Türkiye’ye gitti. Korona salgını nedeniyle Belçikalıların bu yaz Türkiye’ye gitmesine henüz izin verilmiyor, ancak Türk uyruklu Belçikalılar için seyahat izni veriliyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Arnaud Gaspart, “Türk pasaportları sayesinde Türkiye’ye kabul ediliyorlar. Döndüklerinde, Belçika pasaportlarıyla giriş yapıyorlar ve Belçikalılar olarak görülüyorlar” açıklamasında bulundu.

Haber kaynağında yer alan ifadeye göre son haftalarda 45.000’den fazla Türk kökenli Belçikalı’nın Türkiye’ye gittiği bilgisini verdi. Haber kaynağında yer alan ifadeye göre, “Türkiye’nin güvenli ülkeler listesinde olmaması üzücü” ifadesini kullanarak, “Türkiye’de virüsü kontrol altında tutmak için büyük çaba sarf ettik. Ağız maskesi takmak her yerde zorunludur. Türkiye’ye vardığında, her yolcunun sıcaklığı ölçülür. Semptomları bulunan herkesin bir korona testi yaptırması gerekir” dedi.

Türkiye’deki koruma tedbirlerinin çok disiplinli bir şekilde takip edildiğini belirten konsolosluk, aksi takdirde kısmen para cezaları uygulandığını da not düştü.
Seyahatçilerin Takibi

Dışişleri Bakanlığı, önümüzdeki haftalarda Türkiye ve Schengen bölgesi dışındaki diğer ülkeler için seyahat tavsiyelerinin hafifleyip hafiflemeyeceğini inceleyecek. Bu arada, seyahat eden herkes doldurdukları PLF belgesi ile yakından izlenmektedir.

Haber kaynağına göre, “Bu belgedeki veriler seyahat eden insanları takip etmek için de kullanılacak” dedi. Önümüzdeki günlerde, Flaman hükümeti, diğerlerinin yanı sıra, 45,000 Belçikalı Türk’e ait verinin temas izleyicilerine nasıl hızlı bir şekilde ulaşabileceğini araştıracak. Örneğin, İzmir’de enfeksiyon sayısı aniden artarsa, o şehirden dönen yolcular hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve onlarla temasa geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir