Bekir Bozdağ: "Ergenekon davası önemli"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ergenekon davasının, Türkiye'de demokrasi bakımından önemli olduğunu vurguladı

Bekir Bozdağ:

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ergenekon davası kararlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bozdağ, Yozgat 'ın Saraykent ilçesinde bir düğün salonunda AK Parti İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, Ergenekon davasının esasında tarihi bir dava olduğunu belirtti. Bozdağ, Türkiye'nin demokrasi ve hukuk bakımından tarihi bir sınavdan geçtiğini, bu sınava ilişkin değerlendirmeleri herkesin yapabileceğini söyledi.

Mahkemenin kararını beğenenler olabildiği gibi beğenmeyenlerin de olabileceğine dikkati çeken Bozdağ, şunları kaydetti:

"Her kararda bu söz konusudur. Mahkeme kararıyla ilgili sağlıklı değerlendirmeler, mahkemenin gerekçeli kararını okuduktan sonra yapılması halinde isabetli olabilir. O zaman kime, neden, hangi delile istinaden, hangi cezanın uygun görüldüğünü sağlıklı olarak değerlendirebiliriz. Bu ilk aşamadır. İkinci aşaması Yargıtay'da sürecek olan temyiz aşamasıdır.

Sanıkların şimdi temyiz hakları var, onu kullanacaklardır. Yargıtay'da incelenecektir. Tabi Yargıtay, hukuk içerisinde eğer bu davaların görülmesi sırasında kararında bir takım eksiklikler varsa bunları düzeltmek için vardır. Yargıtay, ikinci defa, kararı verenlerin dışında ayrı bir gözle hadiseyi incelemek ve yanlış yapmamak için kurulmuştur. O yüzden Yargıtay süreci de işledikten sonra ancak karar kesinleşmiş olur. O süreç henüz devam ediyor."

Yargıtay'dan sonra AİHM sürecinin de olabileceğine dikkati çeken Bozdağ, şöyle devam etti:

"Şu anda süreç devam ediyor. Tabi bu dava demokrasimiz bakımından önemlidir. Çünkü darbe teşebbüsünde bulundukları iddiasıyla ilk defa bu kadar kapsamlı bir yargılama yapıldı ve sonuçta ilk defa bu anlamda bir mahkumiyet ortaya çıktı. Bu son derece önemli bir durumdur. Normal bir demokratik zemin ve düzen içerisinde bunun yapılmış olması da son derece önemlidir. Bu açıdan da ben bunu önemli görüyorum."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir