BDDK'dan tüketici sorunlarına ÖZEL BİRİM

BDDK, bankalar ve diğer finans şirketlerinin ürün ve hizmetlerine yönelik Kuruma yapılacak şikayetleri detaylı olarak inceleyecek.

BDDK'dan tüketici sorunlarına özel birim

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bünyesinde yeni oluşturulan Bilgi Edinme Daire Başkanlığı, bankalar ve diğer finans şirketlerinin ürün ve hizmetlerine yönelik Kuruma yapılacak şikayetleri detaylı olarak inceleyecek.

Yeni birim, gereken hallerde ise ceza verilebilmesi için çalışma yapacak ve bu çalışmaları sonuçlandıracak. AA muhabirinin, BDDK yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Kurum; bankalar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin sunduğu ürün ve hizmetlere yönelik her geçen yıl artan şikayetler üzerine harekete geçti.

Bu kapsamda, söz konusu şikayetleri daha kapsamlı şekilde incelemek ve daha hızlı sonuçlandırmak isteyen Kurum, bünyesinde yeni bir daire başkanlığı kurdu. Bu amaçla kurulan Bilgi Edinme Daire Başkanlığı, Bankacılık Kanunu, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu kapsamındaki kuruluşlarca sağlanan bireysel ürün ve hizmetlerle ilgili Kuruma ulaşan şikayet ve başvuruları inceleyecek.

Başkanlık, gerek görülmesi halinde yerinde denetim yapacak. İlgililere idari para cezası/adli ceza uygulanmasını öngören durumların tespit edilmesi halinde ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca gerekli işlemlerin tesis edilmesi için çalışmalar yapacak ve bu çalışmaları sonuçlandıracak. - Aldatıcı ve istismar edici işlemler de önlenecek Yeni birim ayrıca, görev kapsamına giren kuruluşların bireysel ürün ve hizmetleriyle ilgili iş ve eylemlerinde adil, şeffaf ve rekabetçi bir ortamda faaliyette bulunmalarının ve bu kuruluşlarca aldatıcı veya istismar edici işlemler hakkında gerekli tedbirlerin alınmasının temini için uygulamalar geliştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.