BÇG ile ilgili bir toplantıya iştirak etmedim

28 Şubat Davası sanığı emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer, "BÇG ile ilgili bir toplantıya iştirak etmedim, dairemden hiçbir elemanım da BÇG'de görev yapmadı" dedi.

BÇG ile ilgili bir toplantıya iştirak etmedim

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanıklar savunmalarını yapmaya devam ediyor.

Görevi gereği çocuklarının doğumunda bile bulunamadığını belirten Sümer, "1971'de kızım dünyaya geldiğinde ABD'deydim eğitim alıyordum, 1974'te oğlum doğduğunda Kıbrıs Barış Harekatında suların altındaydım. Ömrüm devletime hizmet vermekle geçti" dedi.

Genelkurmay Karargahında, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulunduğunu ifade eden Sümer, burada, çevre ülkeler başta olmak üzere, Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgisi dahilinde bulunan bölgelerde istihbarat faaliyetleri yürüttüklerini anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) hiçkimsenin hiyerarşik yapının dışına çıkamayacağını ifade eden Sümer, Genelkurmay Karargahında, "irtica ile mücadele" konusunda yapılan toplantılara katılmadığını savundu.

Batı Çalışma Grubu (BÇG) faaliyetlerine, kendisinin de 65 kişilik dairesinin de katılmadığını öne süren Sümer, gerçeğe ulaşmadan, varsayıma dayalı olarak bu çalışmalara katıldığının iddia edilmesini anlayamadığını söyledi.

Sümer, "BÇG ile ilgili bir toplantıya iştirak etmedim, dairemden hiçbir elemanım da BÇG'de görev yapmadı" dedi

Duruşmaya, bir süre ara verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir