Bayram faturası

TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Ramazan Bayramı nedeniyle günlük 1 milyon kişinin taşınacağını ve otobüs firmalarının 400 milyon lira ciro yapacağını söyledi.

Bayram faturası

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, 8 Ağustos'ta başlayacak Ramazan Bayramı dolayısıyla memleketlerine gitmek isteyen vatandaşlar için otobüs sayısı artırılmasına rağmen talebe yetişilemediğini kaydetti.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı için D1 yetki belgesi ile çalışmak gerektiğine işaret eden Mehmet Erdoğan, Türkiye'de halen 339 şirket ve 8 bin 500 otobüsle hizmet verildiğini, dini bayramlarda daha çok turizm taşımalarında kullanılan D2 yetki belgeli otobüslerin de sisteme dahil edildiğini söyledi.

 "Ramazan Bayramı öncesinde günlük 10 bin otobüsle 20 bin sefer yapılacak ve 1 milyon kişi taşınacak" diyen Erdoğan, "1-7 Ağustos tarihleri tamamen doldu. 500 kilometrenin üzerinde olan uzun hatlarda doluluk oranı 30-31 Temmuz'a, hatta bazı bölgelerde 28-29 Temmuz'a kadar kaydı. Firmalarımız kapasiteleri çerçevesinde ek seferler açıyor. Ortalama bilet fiyatının 40 lira ve bayram süresinin 10 gün olduğunu düşünürsek otobüs firmaları yaklaşık 400 milyon lira ciro yapacak" diye konuştu.
 En çok çıkışın İstanbul'dan yapılacağını bildiren Erdoğan, İstanbul'dan günlük 3 bin otobüs kalkacağını ve Anadolu illerine doğru yol alacaklarını anlattı.

Bayramın yaz tatiline denk gelmesi nedeniyle birçok kişinin tatilini uzatacağını dile getiren Erdoğan, bu nedenle dönüşlerin daha rahat olacağını, daha rahat bilet bulunabileceğine dikkati çekti. Erdoğan, bayram öncesinde bilet fiyatlarında herhangi bir zam yapılmadığını vurguladı.

KORSAN OTOBÜSLERE DİKKAT
 Erdoğan, özel otomobiller, uçaklar ve hızlı trenlerin artmasıyla yolculuk alternatiflerinin çeşitlendiğini dile getirerek, bu sistem içerisinde en güvenli yolculuğun otobüs olduğunu ifade ederek, "Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre bu yıl şu ana kadar 79 otobüs kazası olmuş ve 15 kişi hayatını kaybetmiş. Özellikle karayolu ile seyahat etmeyi planlayanlar özel otomobilleri yerine toplu taşımayı tercih etsinler" diye konuştu.
 Bayram öncesinde otogarların dışından kalkan korsan otobüslerin de arttığını belirten Erdoğan, denetimsiz olan bu araçlarla seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.