Başbakan'dan yeni haber kanalına müdahele iddiası

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Show TV’nin yayınlarına da karıştığı iddia edildi.

Başbakan'dan yeni haber kanalına müdahele iddiası

T24'ün yaptığı habere göre, HaberTürk Gazetesi ve televizyon kanalından akabinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Ciner Holding’in Haziran, 2013’te satın aldığı Show TV’nin yayınlarına da karıştığı iddia edildi. S osyal medyada yayımlanan ve Başbakan Tayip Erdoğan ile HaberTürk Yayın Grubu İdare Kurulu üyesi Fatih Saraç arasında geçtiği iddia edilen ses kaydına göre, Erdoğan, sunucu Saba Tümer ve ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk’ten duyduğu rahatsızlığı aktarıyor. Erdoğan’ın Öztürk’ü kast ederek “Adam bize ne hakaretler yapmakda ya” demesi üzerine Saraç, “Kesinlikle böyle bir şey yok, hatta bitirin dedim” cevabını veriyor. Kaydın devamında Erdoğan, “Şu anda işine son verdik dediğiniz kadın orada, onunla yapmakda esasen programı” ifadesini kullanınca Saraç , “Sizi üzdüğüm için çok fazla özür dilerim, mahcubum” diyor.

Twitter’da “Haramzadeler” hesabından paylaşılan ve Birgün, Demokrat Haber, Haberler ve Medya Tava gibi bazı internet sitelerinde haberleştirilen kayıtlara göre Erdoğan, Show TV’de yayınlanan “ Saba Tümer ile Bugün” programını izliyor ve programa her cuma misafir olan ilahiyatçı Öztürk’ü Saraç'a şikayet ediyor. Erdoğan, Öztürk’ün AKP’nin seçimden önce kömür, pirinç dağıttığını söylemesinden keyifsiz olduğunu belirtiyor ve Saraç, cevap olarak "Şimdi bitti efendim, bitiriyorum efendim" diyor. Telefon görüşmesinin yapıldığı iddia edilen 14 Haziran 2013 tarihi, "Saba Tümer ile Bugün" programının son kısmının Show TV'de yayınlandığı güne denk geliyor.

Milliyet Gazetesi Cadde Eki Yazarı Sina Koloğlu, programın son bölümünü köşesine taşımış ve şunları yazmıştı:

"O sırada dikkatimi çeken Saba Tümer’e rejiden bir şeyler söylendiğiydi. Ekranda bir sual belirdi ve ‘soru cevap’ bölümüne geçmeden reklamlar start verdi... Sonra, yayın yok. ‘Saba Tümer’le Bugün’ böylece, sessiz sedasız sezonu kapattı."

Twitter'da Haramzadeler hesabından paylaşıldıktan akabinde programın sonlandırılmasına yol açtığı yorumlarına neden olan telefon görüşmesinin yayımlanan deşifresi şu şekilde:

Başbakan Tayip Erdoğan: Müsait misin?

Fatih: Müsaitim efendim.

Başbakan Tayip Erdoğan: Yanında kimse var mı?

Fatih: Şu an kapıları kapayım, yok efendim.

Başbakan Tayip Erdoğan: Ya bu Show'da Yaşar Nuri’yi hiç dinliyor musunuz?

Fatih: O bitti efendim, gün içerisinde Nihat Hatipoğlu'na gidiyorum ee onu konuşacam.

Başbakan Tayip Erdoğan: Ha git ha şimdi gün içerisinde bugün, az önce onu dinledim

Fatih: Hayır öyle demek oluyor ki

Başbakan Tayip Erdoğan: Adam bize ne hakaretler yapmakda ya. Sen...

Fatih: Abicim, Sayın Başbakan’ım mutlaka böyle bir şey yok hatta şunu söyledim, bitirin dedim süresinde bitirmek... Sizin bu hassasiyetinizi...

Başbakan Tayip Erdoğan: Yani halka biz afedersin seçimden öncesi kömür dağıtıyormuşuz, pirinç dağıtıyormuşuz demek oluyor ki, ondan akabinde şu anda esasen hala devam ediyor ve biz böyle…

Fatih: Tamamdır

Başbakan Tayip Erdoğan: Açarak... Bilmem ne yaparak şu şekilde yapıyormuşuz. Halka bağırıyormuşuz vesaire...

Fatih: Şimdi bitti efendim, bitiriyorum efendim, şu anda tamam anlaşılmıştır, demek oluyor ki şu an devir tam bitmedi de ondan binaen efendim, problemimiz o demek oluyor ki esas konumuz o hala devir biz devirle uğraşıyoruz onun için... Ben anladım efendim, çok fazla da üzgünüm sizi üzdüğüm için.

Başbakan Tayip Erdoğan: Ve şu anda da o hani o söylediğiniz işine son verdik dediğiniz kadın orda onunla yapmakda esasen programı.

Fatih: Çok fazla özür dilerim efendim sizi üzdüğüm için çok fazla özür dilerim, mahcubum.

Diğer kayıtlarda neler vardı?

Başbakan Tayip Erdoğan ile Fatih Saraç arasında geçtiği iddia edilen başka ses kayıtlarında, Erdoğan’ın HaberTürk TV’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP’nin İstanbul Belediye Başkanı adayı olan Mustafa Sarıgül’ün sözlerinin yayınmasına karıştığı basına yansımıştı.

Erdoğan, bir gazetecinin sorusu üzerine Bahçeli’nin sözlerinin yayınına müdahale ettiğini kabul etmiş ve “Evet, Fas'tan aradım. Bizimle alakalı hakaretleri söyledim, kendileri de lazım geleni yaptılar ” ifadesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir