Başbakan Yıldırım ve Numan Kurtulmuş'dan bedelli askerlik açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlik tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, 24 Haziran'daki seçimlerin ardından bedelli konusunun gündeme geleceğini, buna bir çare bulunması gerektiğini söyledi.

basbakan yildirim'dan bedelli askerlik aciklamasiBaşbakan Binali Yıldırım bedelli askerlik konusuyla ilgili olarak ''Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza" ifadelerini kullandı.

BEDELLİ ASKERLİK TARTIŞMALARI

Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerlikle ilgili soru üzerine, şunları kaydetti:

"Seçimden önce bedelliyle ilgili zaten bir çalışmaya zaman yok, yapılamaz. Ama bunun bir sorun olduğunu biliyoruz. Niye sorun? Askerlik çağına gelmiş 5 milyondan fazla gencimiz var. Bu gençler diyor ki 'Bizi askere alın. Bir an önce askerliğimizi yapalım ondan sonrada düzenimizi kuralım. Biz diyoruz ki 'Kusura bakmayın alamayız, bekleyin.' Yaş 21 oluyor, 22-23-25-30 oluyor, alamıyor çünkü ancak yılda 350 bin kişi alabiliyoruz. 5 milyondan fazla 5,5 milyona yakın. Eğer bu kadar alırsak her sene, 15 sene bu yığılmayı ortadan kaldıramayız. Bu sorun vatandaşlarımızın sorunu değil. Onların bu işte hiçbir kabahati yok. Biz hükümet olarak, yönetim olarak buna bir çare bulmak mecburiyetindeyiz. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız en önemli konulardan biri bu olacak. Çünkü askerlik olmayınca kız vermiyorlar, evlenmen zor oluyor, iş kurman zor oluyor, hayata tutunman zor oluyor. Boşlukta bekliyorsun. Bunu yapmaya hakkımız yok insanlarımıza. Onun için mutlaka buna bir çözüm getireceğiz. Bunu getirirken Silahlı Kuvvetlerimizin, ordumuzun zafiyete düşmesine de izin vermiyoruz. Biz zaten 15 Temmuz'dan sonra profesyonel orduya geçtik. Şu anda silah altındaki erler operasyona katılmıyor. Operasyona gidenler profesyoneller. O bakımdan böyle bir sıkıntımız da yok."

Numan Kurtulmuş'tan BEDELLİ ASKERLİK açıklaması:

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Güngören’deki ilçe seçim koordinasyon merkezini ziyaret etti.

Daha sonra ilçedeki bir fabrikada işçilerle bir araya gelen Bakan Numan Nurtulmuş, Türkiye’nin terörden çok şey kaybettiğini ve bu kaybın geçmişten bugünü yaklaşık 1,5 trilyon dolar olduğunu söyledi.

Hendek siyasetiyle özelikle bölge halkına zarar verildiğine işaret eden Bakan Kurtulmuş, Diyarbakır’da vatandaşların artık rahatlıkla ve güven içerisinde gezebildiğini, altyapıdaki tahribatın da hızla giderildiğini kaydetti.

“AK Parti’nin kapsayıcı dilini Doğu kökenli kardeşlerimize bir şekilde göstermemiz gerekmektedir” diyen Bakan Numan Kurtulmuş, hükumetleri döneminde bölge halkına ve Kürt meselesine önemli katkılar sunduklarını söyledi.

Bakan Kurtulmuş şöyle devam etti:

“Biz aynı vatanın evlatları, aynı toprakların çocuklarıyız. Bizleri birbirimizden ayıran hiçbir rasyonel gerekçe yoktur. Ak Parti iktidarları sırasında Doğu ve Güneydoğu’da halkımıza yapılan hizmetlerin yanı sıra Kürt meselesinde atılan adımların da mutlaka anlatılması lazım. Günümüzde herkes dilini özgürce kullanabiliyor, Kürtçe araştırma enstitüleri, kursları var, TRT’nin Kürtçe televizyonu var, özel bir Kürtçe televizyonda kurulabiliyor, yerleşim yerlerinin isimleri Kürtçe, Zazaca asıllarına çevrilebiliyor.

Bunların hepsinin önünü açtıktan sonraki yapılacak adımların da önünü açacağız. Ancak, birileri dil üzerinden Kürt halkını istismar edip, aramıza kin, gözyaşı koymalarına müsade edemeyiz.

Biz coğrafyamızın birliğini savunuyoruz. Türkiye teröre harcadığı 1.5 milyar doları kalkınması için kullanmış olsaydı, bugün Diyarbakır’dan, Van’dan, Bitlis’ten, Bingöl’den hiç kimse İstanbul’a çalışmak için gelmezdi. Herkes bulunduğu yerde iş imkanlarıyla istihdam edilir ve kendi çevrelerinde rahat bir şekilde yaşayabilirlerdi.

Bugün 25 bin dolar kişisel gelirimiz olurdu. Ancak şu anda bu rakam 11 bin dolar. Teröre biz bu parayı harcamamış olsaydık, 80’li yılların ortalarında ya da en geç sonunda dünya çapında otomobil markalarımız olurdu. Çanakkale köprüsünü 20 sene evvel yapmış olurduk, otobanları, hızlı trenleri 20 sene evvel yapmış olurduk. Terör sadece Türkiye’nin 1,5 milyar dolarını çalmadı 40 bin evladımızda maalesef yok oldu. Bu çocuklar Türkiye’nin çocuklarıydı.”

"BEDELLİ KONUSU 24 HAZİRAN'DAN SONRA DEĞERLENDİRİLECEKTİR"

Bedelli askerlik ile ilgili toplumsal bir talebin oluştuğuna vurgu yapan Bakan Numan Kurtulmuş, bir önceki bedelli askerlikte çok katkısının olduğunu belirterek, “Herkes bedelliye karşı çıkarken ben toplumda böyle bir talep olduğunu ve bunun yerine getirilmesinin doğru olacağını ısrarla söylemiştim. Ancak şu anda seçim arifesinde bedelli gündemde değil; gündem de olsa da meclis kapalı olduğu için yapabilecek bir şey yok. Ancak, bu toplumsal talep 24 Haziran’dan sonra değerlendirilecektir.”dedi.

GÜÇLÜ LİDER, GÜÇLÜ MECLİS, GÜÇLÜ TÜRKİYE

Türkiye’de ekonomik ve siyasi istikrar devam ederse birkaç yıl içerisinde çok yüksek teknolojilerle daha güçlü olunacağını kaydeden Bakan Numan Kurtulmuş, “Böylece istihdamdaki eksiklerimizi tamamlayarak neredeyse bütün vatandaşlarımızın iş bularak çalıştığı bir ülke konumuna ulaşacağız.” dedi.

Modernleşmeyi batılılaşma olarak algılayanların bu milletin inançlarını, köklerini modernleşmeye, ilerlemeye zararlı gördükleri için onunla mücadeleyi kendi siyasetlerinin merkezine koyduklarını da ifade eden Bakan Kurtulmuş, bu mücadelede daima milletin kazandığını, bugün gelinen noktada Cumhurbaşkanı adaylarının kapalı kapılar ardında, belli grupların, locaların, eli silahlı grupların belirleyeceği adaylar olmaktan çıkmış olmasını sağlayan unsurun yine milletin iradesi ve AK Parti olduğunu söyledi.

Güçlü lider, güçlü meclis, güçlü Türkiye vurgusunu ısrarla yaptıklarını belirten Bakan Kurtulmuş, mecliste çoğunluğu olmayan bir Recep Tayyip Erdoğan’ın bir ayağının aksak olacağını dile getirdi.

"AF GÜNDEMİMİZDE DEĞİL"

MHP’nin kakılarının önemini hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş, “MHP’nin katkıları olmasaydı bu anayasa değişikliğini parlamentodan geçirmemiz neredeyse imkansızdı. Ayrıca, MHP’nin hem terörle mücadelede hem de 15 Temmuz sonrasındaki mücadelede çok önemli katkıları oldu.” dedi.

AK Parti ile MHP’nin birleşmiş, bütünleşmiş tek parti olmadığını vurgulayan Bakan Kurtulmuş, iki ayrı parti olarak programlarının, önceliklerinin ve stratejileriin farklı olduğunu ifade etti. Bu durumun MHP’nin de lehine olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz MHP ile bir koalisyon yapmıyoruz, bir seçim ittifak yapıyoruz. Bunun altını çizmek isteriz. Dolayısıyla af konusu MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin kendi fikridir, söyleyebilir. Ancak biz de bunun gündemimizde olmadığını söylüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir