''Başbakan samimiyse bu üç bankadan başlasın''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran: “Başbakan samimi olarak bankaların uygulamalarından şikayetçi ise elinde kamu bankaları var, uygulamaya oradan başlasın” diye konuştu.

''Başbakan samimiyse bu üç bankadan başlasın''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaptığı yazılı açıklamada, Ak Parti döneminde bankaların kredi müşterilerinden aldığı komisyon ve ücretlerin yüzde 387,5, bankacılık hizmet gelirlerinin ise yüzde 500 arttığını ileri sürdü.

Bankaların toplam gelirlerinin 2002 yılında yüzde 6,3'ünün ücret, komisyon ve hizmet gelirlerinden meydana geldiğini belirten Oran, bu oranın zamanla artarak 2011'de yüzde 14,5 düzeyine kadar yükseldiğini, geçen yıl ise yüzde 13,5 olarak hesaplandığını savundu.

Uygulanan politikalar sebebiyle halkın kredi kartlarına mahkum edildiğini iddia eden Oran, Hükümet ekonomi politikalarıyla halkı kredi kartına mecbur bıraktığını öne sürdü.

Oran, şunları kaydetti:

“Eğer Başbakan samimi olarak bankaların uygulamalarından şikayetçi ise elinde kamu bankaları var, uygulamaya oradan başlasın. Türk bankacılık sisteminin toplam aktiflerinin yüzde 30'unu Ziraat, Halk ve Vakıfbank kontrol ediyor. Türkiye'deki banka şubelerinin yüzde 30'u bu üç bankamızın kontrolünde. Hemen bu bankaların vatandaşlardan aldığı ücret ve komisyon ve hizmet gelirlerini ya tümüyle kaldırın ya da gerçek maliyeti neyse oraya indirin. Bu bankaların kredi kartı verme standartlarını yükseltin. Böyle bir uygulama karşısında diğer bankalar da bütün ücret ve komisyonlarını aşağı çekmek zorunda kalacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir