Başbakan "Özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız."

Başbakan Erdoğan İran'a yapacağı ziyaret öncesi havaalanında açıklama yaptı.

basbakan'dan onemli aciklamalar

İşte Erdoğan'ın açıklamasından satır başları:

İran ziyaretimde ikili ilişkiler ve bölgesel konuları görüşme imkanı bulacağız.

İran cumhurbaşkanı Sayın Ruhani de en kısa sürede ülkemizi ziyaret edecek.

Temaslarımda Suriye'de cereyan eden trajik olaylar başta olmak üzere bölgemizde yaşananlar hakkında görüş alışverişinde bulunacağım.

HALEP'TE ORTAYA ÇIKAN YENİ FOTOĞRAFLAR

220 fotoğraf karesi 55 bin fotoğrafın yanında bir hiç. 55 bin fotoğrafı bütün dünya gördü. Bu fotoğraf karelerinin içinde herkesi üzen bir süreci yaşıyoruz.
Şu anda Cenevre 2 toplantısı halen devam ediyor. Bu toplantıdan nasıl bir netice çıkar bunu kestirmek kolay değil. Burada Rusya ve İran'ın tavrı çok çok önem taşıyor. Bu ziyaretimizde özellikle bunları görüşeceğiz.

ART ARDA PARTİLERE YAPILAN SALDIRILAR

Devlet yönetmek farklı bir şey. Bu yönetimin sorumluluğu da farklı bir şey. Son seçimlerde bizim 200'e yakın seçim koordinasyon merkezlerimiz molotoflarla, taşlarla, taranmak suretiyle taciz edildi. Biz buna sabırla göğüs gerdik. Sabrımızın neticesini de başarılı bir seçim sonucuyla aldık.

Esenyurt'taki olay içeriği itibariyle şudur deme durumunda değil. Emniyetimizi süratle olaya müdahale etmiş ve 9 kişi gözaltına alındı.

Onlarınsa savcılıkta ifadelerinin alınması süreci devam ediyor. Mahkeme nasıl karar verir bunu bilemem.

Ölen kardeşimizi Allah'tan rahmet yaralılara şifalar diliyorum. Seçimin arefesinde böyle bir tablonun ortaya çıkması üzücü.

Esenyurt hassas bir ilçe bu hassasiyeti de çok iyi biliyorum.

Ama ondan önce Van'da belediye başkana dayımız esnaf ziyareti yaparken taşalı sopalı saldırılar oldu. Bununla da yetinmediler daha sonra adayımızın evine iki kez ses bombası atıldı.

ŞİŞLİ SALDIRISI SENARYO MUDUR KARŞI ADIM MIDIR

"Bütün bunlar aslında caydırmaya yönelik, seçim öncesi korku atmosferi oluşturmaya yönelik adımlar. Sağ olsun belediye başkanı arkadaşlarım çok çok kararlılar. Şişli Belediyesi'ne yapılan saldırı da manidardır. Tabii bu bir senaryo mudur, bu bir karşı adım mıdır, silahın oraya bırakılması anlamlıdır. Bununla ilgili de emniyet teşkilatımız gereğini yapmaktadır."

FAİZ ARTIRILMASINA KARŞIYIM

"Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunu biliyorsunuz. Konuyla ilgili olarak ben bir açıklama yapmaya kalksam diyecekler ki Merkez Bankası'na müdahale etti. Ama tabii ben faizlerin artırılmasına karşıyım. Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek bir şeyin hesabını da onlar vereceklerdir. Dilerim ki duam da odur, atacakları her adım olumlu olur, kurda yeni bir dönem başlar. Biz ithalata dayalı bir anlayışın içinde değiliz. İhracata dayalı bir anlayışın içindeyiz. Cari açıkta meydana getirdiği etkiler ortada. Bizim tabii en büyük talihsizliklerimizden biri de petrol ve doğalgaz noktasındaki sıkıntımızdır."

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILIYOR

"TÜBİTAK olayı, hardiskler olayı bilirkişilerle alakalı. Kurumla alakalı değil. Doğrusu ben bu bilirkişilerin hazırladığı rapor ne içeriyor onu görmüş değilim. Şu anda henüz Ergenekon'la ilgili gerekçeli kararı görmüş değiliz. Bu konuyla ilgili bu konuda herhangi bir açıklama yapmamız da mümkün değil. Süreç içinde Adalet Bakanlığımız yeniden yargılanma konusunu değerlendiriyor. Çalışıyor. Ben bir şeyi söyleyebilirim. Özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. O dosyalar hangi mahkemelerde ise onları ağır ceza mahkemelerine aktarmış olmak suretiyle bu süreci kapatmış olacağız. Dolayısıyla 133 ağır ceza mahkemesi ile süreci sürdüreceğiz."

 

Kaynak: Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.