Bankaların kârı yüzde 5 eriyecek

BDDK’nın bankaların ücret ve komisyon aldığı kalemleri 20’ye indirmesi bankaların karlarını da olumsuz etkileyecek. Bankaların 1.2 milyar lira kar, 1.5 milyar lirada gelir kaybına uğrayacağı tahmin ediliyor.

bankalarin kari yuzde 5 eriyecekBDDK’nın bankaların aldığı masrafları düzenleyen yönetmelik taslağı bu haliyle kabul edilirse bankalara 1.2 milyar TL dosya masrafı çıkacak.

Habertük'yen Sefer Yüksel'in haberine göre finansal sonuçlara etkisi henüz çok net olmasa da bankacılık analistlerinin yaptığı hesaplamaya göre yeni düzenlemeler 2015 yılında bankaların kârlarını yüzde 5’e yakın eritecek. 2013 yılında bankaların 24.7 milyar lira kâr elde ettiği göz önüne alındığında yeni yönetmeliğin sektörün karlılığı 1.2 milyar lira civarında olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Yönetmeliğin uygulamaya geçmesi ile birlikte bankaların gelir kalelerimde önemli bir yer tutan ücret ve komisyonlarda ise yüzde 7’lik bir azalma hesaplanıyor. 2013 yılında bu kalemden elde edilen gelirin 22.4 milyar lira olduğu göz önünde alındığında bankaların gelirlerinde 1 milyar 568 milyon lira civarında biz azalma hesaplanıyor.

Bankaların tüketicilerden aldığı ücret ve komisyonlar son dönemde sık sık tartışma konusu olmuştu. Dönem dönem siyasilerin de dahil olduğu bu tartışmaların başlamasında da son yıllarda bankacılık hizmet ve komisyon gelirlerinde yaşanan hızlı artış etkili oldu. Öyle ki, BDDK verilerine göre, bu gelir kaleminde 2010-2013 yılları arasında yaşanan artış yüzde 56.1’e ulaşmış durumda. Söz konusu rakam 2013 yılı sonu itibarıyla 22.4 milyar lira.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir