Bankalar'ın emekliyle at pazarlığı.. Kim ne veriyor?

Türkiye'de sayısı 10 milyondan fazla olan emeklilere ödenen maaşlardan pay almak ve müşteri sayısını artırmak isteyen bankalar, birbirinden farklı kampanyalar düzenliyor

bankalar emeklinin maasina goz dikti

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, emeklilere ödenen ve milyarlarca lirayı bulan maaşlar, bankaları cezbediyor. Bu paradan pay almak ve daha fazla müşteriye ulaşabilmek için değişik kampanyalar sunan bankalar, son günlerde "emekli maaşı" rekabetine girdi.

Maaşlarını kendilerinden almaları durumunda emeklilere çeyrek altın değerinde gram altından 450 liraya ulaşan nakde kadar imkanlar sunan bankaların bu rekabeti, yıllardır maaş promosyonu bekleyen emeklilerin dikkatini çekiyor.

- Bankaların "maaşlarını taşıyan emekliler"e özel uygulamaları

Denizbank, belirlenen kampanya döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) maaşını almaya başlayan emeklilere nakit veriyor. Emeklilerin maaş hesabına 400 lira nakit hediye eden banka, bu emeklinin ayrıca fastPay (bir çeşit mobil cüzdan) uygulamasını indirmesi ve kayıt olması durumunda ise fastPay cüzdanına ek 50 lira daha ödül yatırıyor.

Garanti Bankası da maaşını 12 ay için bankaya taşıyan emeklilere, "hoş geldin hediyesi" olarak çeyrek altın kazandırıyor. Bankaya yatan ilk emekli maaşını takip eden ayın ilk haftasında çeyrek altın karşılığı gram altın, açılan vadesiz altın hesabına yükleniyor.

İş Bankası, SGK emekli maaş ödemelerini bankalarından alan müşterilerine, "Emekli Paketi" uygulaması çerçevesinde kredi kartına tek seferlik 50 lira değerinde "MaxiPuan" yüklüyor.

- "Hesap işletim ücreti ödenmemesi" emekliye vaat oldu

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ise emekli maaşını taşıyan emekliler bazı özel avantajlar sunuyor. Maaşını taşıyan emekliler, hesap işletim ve kredi kartı ücretiyle internet şubesinden yapacakları havale ve Elektronik Fon Transferi (EFT) işlemleri için herhangi bir bedel ödemiyor. Emekliler ayrıca kefilsiz ve özel indirimli faiz oranlarıyla ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi alabiliyor.

Bir banka, en az aylık 500 liralık emekli maaşını taşıyan müşterilerine, 24 ay boyunca maaşını kendileri aracılığıyla alma ve kredili mevduat hesabı açma koşullarıyla 200 lira veriyor.

Birçok banka, emekli hesaplarına para yatırırken veya kartlarına para değerinde puan yüklerken bazıları ise "Emekli maaş hesabınızdan hesap işletim ücreti alınmaz" vaadinde bulunuyor. Kimi bankalar da faizsiz ve masrafsız ihtiyaç kredisi, ülkedeki tüm ATM'lerden özel indirimli ücretle nakit çekebilme imkanı sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir