Bankaların belge ücreti el yakıyor

Hizmet aldığı banka ile uyumsuzluğa düşen tüketiciler
hakem heyetine şikâyete gittiğinde resmi belge isteniyor.
Bankalar da tüketiciye 80 liraya ulaşan masraf çıkarıyor.

bankalarin %e2%80%98hakem ucreti%e2%80%99 el yakiyor...

Bankalar ile uyuşmazlığa düştüklerinde tüketici hakem heyetlerine giden banka müşterileri, bu süreçte de bankaların masraf parası istemesi nedeniyle belge sunma sıkıntısıyla karşılaşıyorlar.

Banka müşterileri, kanun kapsamında banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğu kredi sözleşmesini erken kapatmasına rağmen gerekli olan faiz indiriminin yapılmaması veya yanlış yapılması ve sözleşme hükümlerinin ölçüsüz derecede aleyhine olması, sözleşmede yer almadığı halde çeşitli isimler adı altında masraf alınması halinde de şikayette bulunabiliyor.

Örneğin bir kamu bankası konut kredisinden aldığı dosya masrafına itiraz eden müşterisinin talep ettiği yazılı belge için 80 TL (Türk Lirası) ödemesini istiyor.

Avukatlar bankaların müşterilerinden bilgi ve doküman karşılığında istedikleri bu paraların yasal olmadığını, bilgi edinme hakkı kapsamında bulunduğunu belirtiyorlar.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display('Gad-64'); });

TBB’de de hakem var

Bankalar Birliği (TBB) müşteri şikâyetlerini azaltmak için kendi bünyesinde Müşteri Şikâyetleri Hakem Heyeti oluşturdu. TBB’nin internet sitesinde şu bilgi yer alıyor. “Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti, bankacılık hizmetlerinde (mevduat hesapları, tüketici kredileri, kartlar, vb) bankanız ile yaşadığınız anlaşmazlıkların değerlendirilmesi için başvurabileceğiniz TBB bünyesinde kurulmuş bir uzlaştırma heyetidir. TBB üyesi bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki anlaşmazlıkları adil, tarafsız ve açık bir şekilde incelemek ve taraflar arasında uzlaşı sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Hakem Heyetinin sunduğu hizmetler ücretsizdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.