Bankaların altın stoğu 200 tona fırladı

Bankaların 2011’de başlattığı altın seferberliği hem güvenli liman olarak görülen altını gerçekten güvenceye alıyor, hem de tasarrufların Milli Gelir’e oranının artırılmasında önemli bir alternatif sunuyor. Bu amaçla yapılan çalışmalar sayesinde son 3 yılda 175 ton altın sisteme kazandırıldı.

Bankaların altın stoğu 200 tona fırladı

Tasarrufların Milli Gelir içindeki payının yükseltilmesi hedefi, hala yastık altında tutulan yaklaşık 6 bin ton altının önemini ise daha da artırdı. Bu nokta da "altın bankacılığı" uygulamaları daha da ön plana çıkıyor. Bankalar altınla ilgili çok sayıda hizmet ve ürünü hayata geçiriyor. Bankalar, 2011’de başlatılan altın seferberliği kapsamında, evlerde saklanan altınların toplanmasına yönelik birçok çalışma yapıyor. Müşterilerine, altına dayalı 1 TL veya 1 gram büyüklükteki vadeli ve vadesiz mevduat hesabı açma imkanı veren bankalar, farklı vade ve özellikteki vadeli-vadesiz mevduatın yanı sıra altın fon, altına endeksli fon, altın futures, altın havale, altın çek, altın depo hesapları, altın kredi gibi çok sayıda alternatif de sunuyor.
Altın stoğu 200 tona, mevduata oranı yüzde 2’ye ulaştı

Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, son üç yılda bankaların altın stoğunun175 ton arttığını belirterek, “Altının toplam mevduat içindeki payı ise binde 3’ten yüzde 2’ye yükseldi” dedi. Cemalcılar’ın verdiği bilgiye göre, Eylül 2013 sonu itibariyle altın fonları ise 693 milyon liraya, yani yaklaşık 8.1 tona yükseldi. Bankaların altın stoğunun 200 tona ulaştığını kaydeden Cemalcılar, “2010 yılında bankalardaki altın tutarı 25 ton iken üç yılın sonunda bu tutar 175 tonluk bir artışla toplam 200 tona ulaştı” diye konuştu.

Yapı Kredi olarak altın bankacılığı konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Cemalcılar, bunlardan en önemlisinin “Yapı Kredi Altın Günleri” olduğunu ifade etti. Cemalcılar, uygulama ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Bu uygulama ile müşterilerimiz çeyrek, yarım veya cumhuriyet altını, bilezik, yüzük, kolye gibi ziynet eşyalarını şubelerimize getirebiliyorlar. Eksperlerimizin belirleyeceği değer karşılığında miligram altınları vadesiz altın mevduat hesaplarına yatırabiliyorlar. Yapı Kredi’nin Altın Günleri etkinliği sayesinde banka müşterilerimiz altınlarını bozdurmadan hesaplarında değerlendirebiliyor. Alım-satım işlemi olmadığı için altınları kur kaybına uğramıyor. Bu sayede altınlar değer kaybetmeden çalınma veya kaybolma riski de ortadan kalkıyor. Müşterilerimiz dilerse hesaplarındaki altını Vadeli Altın Hesabı’nda değerlendirip hem altınlarına altın katabiliyor, hem de altının muhtemel değer artışından yararlanabiliyor. Yapı Kredi Şubelerimizde düzenlenen Altın Günleri ile ilgili detaylı bilgiyi internet sitemizden de müşterilerimiz öğrenebilir. “

Müşteri başına ortalama hacim 200 gram
Yapı Kredi olarak altın toplama işlemlerinde müşteri başına ortalama 200 gram hacme ulaştıklarını söyleyen Cemalcılar, Yapı Kredi Altın Günleri çalışmalarına ek olarak, vadesiz altın mevduatı ürünüyle en az 1 TL karşılığında döviz işlemi yapar gibi altın işlemi gerçekleştirildiğini kaydetti. Yapı Kredi altın bankacılığı uygulamaları sayesinde müşterilerinin işçilik maliyeti ödemeden, gramajı az, düşük ayarlı eski tarihli altın alma, altınların çalınması gibi risklerden uzak ve güvenli bir şekilde miligram bazında altın alabildiğini vurgulayan Cemalcılar, “Ayrıca, bankamızdaki diğer tüm altın hesaplarına altın havalesi yapabiliyorlar.Yapı Kredi şubelerinden veya www.yapikredi.com.tr’den açılabilen vadesiz altın hesabı sahipleri, bu hesaplarını banka kartlarına ya da kredi kartlarına tanımlatarak altın alım-satım ve havale işlemlerini ATM kanalıyla da gerçekleştirebiliyor. Bankamızdaki fiziki altın teslimatları İstanbul Altın Borsası tarafından tescil edilen 1 kilogramlık külçe altınlar ile yapılıyor. Daha çok KOBİ ve Ticari Bankacılık müşterilerimiz tarafından tercih edilen bu ürünümüzün yanı sıra vadeli altın mevduatı ile de müşterilerimiz, 31 günden 365 güne kadar vade seçenekleriyle altının getirisine ilave olarak faiz kazancı da elde edebiliyorlar” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *