Bankaları siz terbiye edin

Başbakan Tayyip Erdoğan, TOBB Genel Kurulu öncesinde bankaların komisyonlarla tüketiciyi çökerttiğini belirterek, “TOBB üyeleri burada size de görev düşüyor. Yeri geldiğinde bunların terbiye mekanizması sizsiniz” dedi.

Bankaları siz terbiye edin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) bugün yapılacak 69. Genel Kurulu öncesinde dün akşam delegelere hitaben yaptığı konuşmada, faizin artırılmasına her zaman karşı olduğunu söyledi. “Faiz dışı gelirlerde oynanan oyunlara da hele hele çok karşıyım. Faiz lobisi uyanık. Sadece faizle yetinmiyor, bir de komisyonlar adı altında da kendi pazarını, piyasasını artırıyor. Orada da o garibim tüketicileri de o komisyonlarla çökertiyor” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, elde edilen rantın çok büyük rakamlara ulaştığını ifade etti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

KARINCA DUASI YAZILAR
“Zaten bakıyorsunuz böyle karınca yazısıyla bir şeyler yazmışlar, kredi talebinde bulunan geliyor, bunlara müracaatını yapıyor, hemen altına imzayı çakıyor, başına belayı alıyor. Hep bu tezgah böyle çalışmadı mı? Hala böyle çalışıyor. Onun için bu konuda da sizlerin duruşu çok önemli. Hep beraber bu konuda da tavrımızı ortaya koyacağız. En ufak bir sallantıda, pat, krediyi geriyi çağrıyor. Dur ya, belki atlatacağız. Niye? Yaptığı iş hukuki mi? Değil. Ondan sonra bakıyorsunuz iş adamı ağlamaya başlıyor. Bunlar hep yaşandı. Hala da yaşanıyor. Onun için buralardaki duruşumuzu da çok iyi koruyacağız. Sizlerin de duruşu burada çok önemli. Yeri geldiği zaman bunları terbiye mekanizması sizsiniz, aslında. Bankalara ihtiyacımız yok mu, finans kuruluşlarına ihtiyacımız yok mu? Var. Onların da sizlere ihtiyacı var. Bu böyle iç içe geçmiş bir şey. Bu mekanizmayı değerlendireceğiz. Bu bir zulüm aracı olmamalı. Sermayenin renklere, kategorilere ayrılmasına asla göz yummayız.”

İNCELEMELERE GÖNDERME

Erdoğan, TÜPRAŞ’a yapılan operasyona da gönderme yaparak, sermayenin renklere, kategorilere ayrılmasına asla göz yummayacaklarını da belirtti. Erdoğan, “Biz 76 milyonun, her bir ferdine olduğu gibi iş dünyamızın her bir kurumuna da eşit mesafede olduk. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Türkiye ekonomisi için taş üstüne taş koyanın bizim gönlümüzde müstesna yeri vardır ama birileri de yolsuzluk yapıyorsa kusura bakmasınlar orada da herhangi bir ayrıma gitmeden gereğini yaparız. Kimse de onu farklı yere çekmesin. Varsa bir yanlış gereği yapılır” dedi.

TOBB İLE İŞBİRŞİĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK

TOBB Genel Kurulu çeşitli nedenlerle ertelenmişti. 23 Mart’ta Anayasa Mahkemesi’nin, “oda ve borsalarda üst üste 2 dönem yönetim kurulu veya meclis başkanlığı yapmış olanların, aradan 2 seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyeceklerine” ilişkin kanun hükmünü iptal etmesiyle Hisarcıklıoğlu’nun yeniden aday olmasının önündeki engel kalkmış oldu. 70 yıllık TOBB’un Yönetim Kurulu’nda Gaziantep, Kayseri, Bursa gibi sanayi şehirlerinin temsil edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye’deki 365 oda ve borsa başkanı da geçtiğimiz günlerde Hisarcıklıoğlu’nu desteklediklerini açıklamıştı.

TOBB SİYASİLEŞİYOR

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise TOBB Genel Kurulu ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Daha önce yapılandan farklı olacak. Muhalefeti çağırmıyorlar ama Başbakan konuşuyor. Ramazan dolayısıyla resepsiyon yok ama iftar yapıyorlar. Emrivaki yapıyorlar. TOBB gittikçe siyasileşiyor hukuka göre de hareket etmiyor. ATO Başkanı’nın seçilmemesi gerekiyordu. Bin küsür bankadan tüzel kişiliği olmadığı halde delege yazıldı. Tüm bunlar TOBB’un sağlıklı çalıştırılmadığını bakanlığın görevini yapmadığını gösteriyor. Mahkemelere verildiği halde bakanlık görevini yapmıyor, bunların üzerine yatıyor. Maalesef TOBB, Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olarak siyasetin istediği şekilde yönleniyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir