Bankalara ilk kurumsal dava

Faizleri ortak belirledikleri için Rekabet Kurulu'nun 1.1 milyar lira ceza kestiği bankalara ilk kitlesel kamu davası açılıyor. TÜKODER, birkaç gün içinde dilekçesini mahkemeye sunacak

Bankalara ilk kurumsal dava

Sabah'tan İbrahim Acar'ın haberine göre toplam 35 bin üyesi bulunan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), Rekabet Kurulu'nun 12 bankaya kestiği 1.1 milyar liralık cezanın ardından başlatacağı mahkeme sürecinde sona geldi. Dernek, dava açmak için Rekabet Kurulu'nun gerekçeli kararını ayrıntılı şekilde inceledi. Bankaların mevduat faizlerini düşük, kredi faizlerini ise ortaklaşa yüksek tutmasının tüketicilere verdiği zarar tek tek tespit edildi. Dernek, önümüzdeki günlerde dava dilekçesini mahkemeye sunmaya hazırlanıyor. Rekabet Kurulu'nun kararının ardından ilk bireysel kamu davasını Bursa Genç İşadamları Derneği Başkanı Nilüfer Çevikel açmıştı.

DAVA AÇACAKLARA DESTEK
Çevikel'in davasından sonra iş dünyasından birkaç dernek de dava açmak için hazırlanmıştı. Ancak bankaların kredi süreçlerini aksatacağı korkusuyla davaları geri çekmişlerdi. O nedenle TÜKODER'in açtığı dava ilk kitlesel kamu davası olacak. TÜKODER Başkanı Avukat Şükran Eroğlu dava gerekçelerini SABAH'a anlattı. Eroğlu, "Bankalar, cezaya konu tutumlarıyla tüketicileri zarara uğrattı. Bu nedenle dava açıyoruz. Dilekçemizi ay sonu ya da kasım başında mahkemeye vereceğiz. Bankalar kartel kurarak, tüketicilerin menfaatlerini ihlal etti" diye konuştu. Dava için İstanbul Tüketici Mahkemesi'ne gideceklerini belirten Eroğlu, "Ayrıca tüketiciler bireysel olarak zarar ve tazminat davası açabilirler. Bu konuda derneğimiz onlara yol göstermeye ve yardımcı olmaya hazır" dedi.

HERKESİN DESTEK VERMESİNİ İSTİYORUZ

Tüm tüketicilerden destek isteyen Eroğlu, "Bankalar artık zapedilemez hale geldiler" dedi. Bankaların faiz, aidat ve benzeri konularda birlikte davranmak üzere gizli anlaşmalar yaptıklarının ortaya çıktığını söyleyen Eroğlu, "Tüketiciler, kendi haklarını korumak için bankaların yaptığı gibi işbirliği yapmak zorunda" diye konuştu.

YAZIŞMALAR SUÇU ORTAYA ÇIKARDI

TÜKODER Başkanı Şükran Eroğlu, Rekabet Kurulu'nun incelemelerinde bankaların aralarında yaptığı yazışmaların ortaya çıktığını belirterek "Bu yazışmalar ve konuşmalar yüzünden 12 bankaya 1.1 milyar lira ceza geldi. Bankalar da bu cezaya karşı idari yargıya başvurdu" diye konuştu. Eroğlu, açacakları bu davanın son olmayacağını bundan sonra da tüketici haklarının ihlallerinde dernek olarak mahkemeye gideceklerini belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *