Bankalar artık illallah dedirtemeyecek

Milyonlarca tüketicinin ortak şikâyeti olan haksız uygulamalara neşter geldi, uygulama yarın başlıyor.

Bankalar artık illallah dedirtemeyecekMilyonlarca tüketicinin ortak şikayeti haline gelen ve Başbakan Erdoğan’a “faiz dışı lobi halkımı sömürüyor” eleştirisi yaptıran, bankacılık sektöründeki haksız uygulamalara neşter atan düzenlemeler yarın yürürlüğe giriyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK ) ile Türkiye Bankalar Birliği’nin ortak çalışması sonucu oluşturulan yeni kurallar 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Tüketicilerin şikayetleri göz önüne alınarak hazırlanan düzenlemeler; bankaların bilgi vermeden aldığı yüksek ücret ve komisyonları sınırlandırılması, tüketici şikayetlerinin aktif biçimde sonuçlandırılması ve mağduriyetin giderilmesi esasına dayanıyor. Düzenlemelere uymayan bankalara ağır para cezaları öngörülüyor.

DÜZENLEME NE GETİRİYOR?

1 Eylülde uygulamaya başlanacak tebliğler, banka müşterilerinin bilgilendirilmesi, maddi unsurlardaki değişikliklerden müşterinin haberdar edilmesi ve onayının alınması, bu değişikliklerin en az 30 gün önce bildirilmesi ve müşteriye yeni dönem başladıktan sonra 15 gün içinde vazgeçme hakkı tanınması gibi konularda düzenleme içeriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *