Banka kartının sonu mu geliyor?

ABD'de bir mahkeme banka kartları işlemleri için işletme sahiplerinin ödediği ücretin düşürülmesine karar verdi

Banka kartının sonu mu geliyor?

ABD'de bir mahkeme banka kartları işlemleri için işletme sahiplerinin ödediği ücretin düşürülmesine karar verdi. Bankalar ise böyle bir durumda banka kartlarından tamamen vazgeçebileceklerini belirtti.
ABD banka kartlarını tartışıyor

Ülkede bir bölge mahkemesi, banka kartıyla yapılan işlemlerde, işletmelerin bankalara işlem başına ödediği ücret için uygulanan 21 sentlik üst limitin düşürülmesine karar verdi.

Bu kararın, perakendeciler için bir zafer olduğu belirtiliyor. Perakendeciler, 2010'da çıkarılan Dodd-Frank mali işlem yasasıyla, işlem ücretinin üst limitinin 44 sentten 21 sente indirilmesinin yeterli olmadığını savunmuştu.

Mahkemenin karar verdiği değişikliğin hayata geçmesinin aylar, belki de yıllar alabileceği belirtiliyor.

BANKALAR KAYIPLARI TELAFİ EDEBİLİR

Ancak kararın hayata geçirilmesi halinde, bankaların milyarlarca dolarlık işlem ücreti kaybını tüketicilerin ödeyebileceği öngörülüyor.

Bankaların, kayıplarını telafi etmek için kredi limitini aşma ve hesap işletim ücretlerini artırabileceği tahmin ediliyor. Hatta, bankaların, kayıplarını telafi etmenin yolunu bulamaması halinde, banka kartlarından vazgeçebileceği belirtiliyor.

2010'da Dodd-Frank yasası geçtiğinde ve banka kartları işlem ücretleri düşürüldüğünde, bankalar kredi limitini aşma ücretini artırmış ve banka kartlarıyla ilgili promosyon programlarını ciddi şekilde azaltmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir