Bank Asya'dan mudilere gizli numaradan tehdit telefonları

Bank Asya’da ilginç gelişmeler yaşanıyor. 17 Aralık sonrası süreçte bankadaki kamu mevduatının çekilmesiyle sarsılan Bank Asya’da şimdi de büyük mevduat sahiplerinin tehdit edildiği ortaya çıktı.

bank asya mudisine sok telefonErdoğan ile Gülen Cemaati arasındaki kavganın tam ortasında kalan Bank Asya’da ilginç gelişmeler yaşanıyor.

17 Aralık sonrası süreçte bankadaki kamu mevduatının çekilmesiyle sarsılan Bank Asya’da şimdi de büyük mevduat sahiplerinin tehdit edildiği ortaya çıktı.

Kimliği belirsiz kişilerin ‘Bankalar Kanunu’na göre suç olan kişisel hesap bilgilerine nasıl ulaştıkları büyük merak uyandırırken, mudilerin önemli bir bölümünün tehditlere kulak asmadığı ortaya çıktı.

Bir mudi yaşadıklarını şöyle anlattı: “1 hafta önce gizli numaradan bir şahsı beni aradı. Bank Asya’da önemli miktarda param olduğunu ve bu tutarın devlet güvencesi kapsamında olmadığını (Yasal güvence tutarı 100 bin TL – The Lira) söyledi. Beni arayan kişiye kim olduğunu ve bilgilere nasıl ulaştıklarını sordum. Bana cevap vermedi. Kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımı söyleyince de kapattı” Yine adının açıklanmasını istemeyen bir başka mudi de şunları aktardı: “Bir görüşme sırasında özel numaradan arandım. Arayan kişi banka hesap bilgilerim hakkında detaylı bilgiler verdi. ‘Sizin iyi bir insan olduğunuzu biliyoruz, Bank Asya yüzünden zarar görmenizi istemiyoruz. Bankadaki paranızı çekmeniz sizin için daha iyi olacaktır” dedi.

Benimle paylaştıkları bilgilere şube çalışanları bile erişemez. Çok rahatsız oldum ancak yine de paramı çekmedim. İlgili kişilerin tespiti için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağım.”

Erdoğan ile Gülen Cemaati arasındaki çatışmanın ön cephesi haline gelen Bank Asya, uzun bir süredir sıkıntılı günler yaşıyor. 2013 sonunda 18.5 milyar lira olan mevduat büyüklüğü kamu kurumları, belediyeler ve bazı mevduat sahiplerinin paralarını çekmesiyle 13.5 milyar liraya geriledi. Yani bankanın kasasından 5 milyar liralık mevduat çıktı. Bu gelişmeler üzerine kredilerde frene basan Bank Asya’nın sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 17.35 ile sektörün ortalamasının oldukça üzerinde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir