Bakanlıktan Ramazan alışverişi uyarısı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, vatandaşların yaklaşan ramazan ayında yoğun olarak yapacakları alışverişlere yönelik uyarıda bulundu.

Bakanlıktan Ramazan alışverişi uyarısı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, iftara yakın saatlerde alışveriş yapılmamasını önerirken, ramazan ayında yoğun olarak yapılan gıda alışverişlerinde kredi kartına güvenerek bütçenin aşılmaması gerektiğine dikkat çekti. Bu dönemde pek çok yanıltıcı gıdanın piyasaya çıkacağına işaret eden bakanlık, sahte ballara ve organik adı altında satılan ürünlere dikkat edilmesini istedi. Bakanlık, ramazan ayında artacak gıda alışverişlerine yönelik olarak vatandaşa bir dizi öneride bulundu. Ramazan alışverişinde dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyle: "Özellikle ramazan döneminde sahurda ve iftarda yoğun olarak tüketilen ballara dikkat edilmeli. Bu dönemlerde yoğunlaşan sahte bal reklamlarına karşı dikkatli olunmalı. Reçel fiyatına gerçek bal olmaz. Gerçek balın reklama ihtiyacı yoktur.

Piyasadaki çok sayıda gıda ürününün üzerinde 'organik' ifadesi yer alıyor. Et ürünleri üzerinde de 'yüzde 100 dana" gibi ifadeler bulunuyor. Bu ifadelerin doğruluğuna dikkat edilmeli. Ramazan ayı için özel indirim uygulandığı söylenebilir. Bu indirimlerin gerçek olup olmadığını kontrol edin. Fiyatları geçmişle karşılaştırın. Kredi kartınızı bu ay içinde bilinçsiz kullanmayın. Gelecek aylardaki aile bütçesini unutmayın."

TARİH ÜZERİNE TARİH YAZILMIŞ OLABİLİR

Ramazan alışverişlerinizi plan dahilinde yapın. İsraftan kaçının. Ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edin. Tarih üzerine tarih yapıştırılabilir. Reklamların cazibesine kapılmayın. Alışverişlerde ambalajlı ürünleri tercih edin. Şişmiş ya da delinmiş ambalajları almayın.

ETİKETİ OKUYUN

Satılan ürünün etiketinde üretim yeri ve vergiler dahil satış fiyatı yazılmalı. Net ağırlığı ve hacmi de okunabilir şekilde yer almalı. Ürünün toplam fiyatı yanında birim fiyatı da yazılmalı. Etiket ve kasa fiyatı farklıysa, düşük olan fiyat uygulanır.

İFTARA YAKIN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN

Açlık hissinin tavan yaptığı saatlerde, yani iftar saatine yakın zaman dilimlerinde alışveriş yapmayın. Alışverişi öğle öncesine bırakın. Ramazan ayı nedeniyle alışverişlerde aç ve yorgun olursunuz. Bu da ihtiyacınız olmayan malları almanıza neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.