Bakandan müjde.. Doğalgaza yüzde 10 az ödeyeceğiz

Enerji Bakanı Berat Albayrak, doğalgaza 1 Ekim'den itibaren yüzde 10 indirim yapma kararı aldıklarını açıkladı.

bakan mujdeyi verdi! indirim geliyorEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, EPDK'da önemli açıklamalarda bulundu.

1 EKİM'DE İNDİRİM GELECEK

Bakan Albayrak, "Biliyorsunuz yılbaşı itibariyle özellikle İran tahkimiyle ilgili ilk olumlu karar sonrasında BODAŞ'ın  taşıyacağı ekonomik yükle ilgili indirim olarak yansıyacağını belirtmiştik. Bu kararın yıl sonundan önce uygulanması için bir süreç içindeyiz. Karar imza noktasına gelmediğinden süreç tamamlanmadı. Ancak kış gelmeden başlayacağını ifade ettiğimiz için toplantı neticesinde 1 Ekim itibariyle yansıtma yönünde karar aldık" dedi.

ELEKTRİKTE İNDİRİM SİNYALİ

Konuşmasında elektrikte zam öngörmediklerini de dile getiren Albayrak, "Piyasa liberal piyasa olduğundan elektrik maliyetlerinde düşme yönünde hareket olması da mümkün" ifadelerini kullandı.

TÜRK AKIMI'NDA ÖNEMLİ BİR MESAFE YAŞAYACAĞIZ

Türk Akımı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı şöyle devam etti:

"24 Kasım ilişkilerimiz ve sonrasında 7 aylık sürece baktığınızda zor bir dönem sonrasında Haziran ayında sürecin normale dönmeye başladı. Türkiye ve Rusya ilişkilerinde önemli konulardan biri enerji. Türk Akımı 24 Kasım'a kadar belirli bir mesafeye gelmiş durumdaydı. Şimdi devam ediyoruz. Sayın Putin'in Enerji Kongresi kapsamında Türkiye'de olması sebebiyle Türk ve Rusya tarafı olumlu adım atılır mı sorusu kapsamında müzakerelere devam ediyor. Bu toplantıya kadar Türk Akımı konusunda önemli bir mesafe yaşayacağımız yönünde. Putin geldiğinde daha net ve somut şekilde göreceğiz"

YENİLENEBİLİR SANTRALLER İÇİN İLANA ÇIKACAĞIZ

Bakan Albayrak ayrıca; "Yerli kömüre dayalı üretimde ihale için 5-6 bölge belirledik. Önümüzdeki hafta Çayırhan Santrali için ilana çıkılabilir. Yıl sonunda yerli yenilenebilir enerji için önemli adımlar atıldığına şahit olacağız. Alım garantisiyle birlikte yenilenebilir enerji santralleri için ilana çıkacağız. Bu konuda yerli ve yabancılardan çok yoğun talep var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir