Bakandan erken emeklilik açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OECD ülkelerinde kadınların 62 yaşında emekli olduğunu belirterek, 'Türkiye'de emekli kadınların ortalama yaşı ise 41 erkekte 45. Zaten şu anda bu rakamlara baktığınız zaman dünyanın en genç emekli ordusu Türkiye'de. Onun için buradan biz daha da kötüleştirecek bir adım atamayız' dedi.

Bakandan erken emeklilik açıklaması

Bakan Şimşek, katıldığı '4. İstanbul Finans Zirvesi'nde bir konuşma yaptı. Bakan Şimşek, 1923-2002 döneminde Türkiye'nin ortalama yüzde 4.5 büyüdüğünü hatırlatarak, '1990'lı yıllara baktığınız zaman bu oran yüzde 3'e kadar düşmüş.

Krize rağmen Türkiye yüzde 5,1 büyümüş. Bütün mesele bu potansiyel büyümeyi daha yukarılara çekebilmektir. Bizim 2014-2018 yılına ilişkin hedefimiz yüzde 5 buçuk ortalama büyüme ama birçok bölge küresel krizden çıkışta oldukça yavaş bir patikada ilerledi. Türkiye ise çok hızlı bir çıkış yaşadı' dedi.

Türkiye'nin 2007'den bu yana 5 milyona yakın kişiye istihdam bulduğunu belirten Bakan Şimşek, 'Bu sene bütçe açığı her ne kadar yüzde 1,4 oranında bekleniyorsa da muhtemelen bunun çok altında kalacak. İlk 8 ayda bütçemiz çok mütevazide olsa bir fazla verdi ama tabii ki yılın son döneminde bir miktar açık olacak. Ancak açık hedefin altında kalacak' diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir