Bakan Yıldız’dan kömür açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyada yılda 7 milyar ton kömürün tüketildiğini belirterek, Türkiye’nin toplam rezervinin 14 milyar ton olduğunu ifade etti.

Bakan Yıldız’dan kömür açıklaması

’Kangal Termik Santrali Satış ve İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi’ imza töreni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un katılımıyla Rixos Otel’de gerçekleştirildi. Bakan Yıldız, yaptığı konuşmada, bugünün enerji sektörü için önemli bir gün olduğunu belirterek, "Dünyada özellikle son 20 yılı dikkate aldığımızda hâla kömür dünyanın en önemli birinci enerji kaynağıdır. Dünyanın enerji tüketiminin yüzde 41’i kömürlerden elde ediliyor. Daha sonra petrol ve doğalgaz geliyor. Uluslararası Enerji Ajansı 2035 yılına kadar yaptığı öngörülerde kömürün hâla tahtını koruyacağını gösteriyor" dedi. Dünyada yılda 7 milyar ton kömürün tüketildiğini anlatan Yıldız, Türkiye’nin toplam rezervinin 14 milyar ton olduğunu ifade etti. Kömür santrallerinden temiz kömür teknolojileriyle beraber elektrik üretmenin mümkün olduğuna dikkati çeken Yıldız, çevreye duyarlı olarak bu üretimlerin gerçekleştirildiğine işaret etti. Şu anda bin 600 megavata yakın rehabilitasyonda santrallerin olduğunu anlatan Yıldız, "1,5 milyar TL civarında çevreye uyumlu olmasıyla alakalı para harcadık" ifadelerini kullandı.

Yıldız, yerli kaynaklardan vazgeçilmeyerek çevreye duyarlı olarak enerji üretiminin yapılacağını ve Türkiye’de uygulanan enerji politikalarının bir çok elekten geçtiğini ve doğruyu bulan bir noktada olduğunu ifade etti. Yerli kömürlerin enerji üretimi için kullanılacağına işaret eden Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Konya’da yerli kömürümüze daha fazla yer vermiş olacağız. Konya Karapınar’da yaklaşık 1.8 milyar tonluk kömürün ve 5 bin megavatlık enerji santralleri için Konya’nın dinamiklerinin orada olmasını istiyoruz. İhalede konyalı müteşebbislerimizin ve Konya Şeker Fabrikasının mutlaka bir adım önde teklifle kendilerini ayarlamalarını isterim."

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin bundan sonraki planlamasında yeni enerji kaynaklarına yöneleceğini belirterek şunları söyledi: "Var olan kaynakların kapasiteleri artırılarak devam edecek. Yurt dışındaki kaynakların ülkemiz üzerinden transitini sağlayacağız. Şu anda insan kaynaklarımızın gücü maalesef doğal kaynaklarımızın kapasitesinden önde gidiyor. İnsan gücümüz madem bu kadar kuvvetli o zaman özelleştirmeyle insan kaynağının verimli bir tavır sergilemesidir. Türkiye’de özelleştirme üzerinden muazzam bir potansiyel harekete geçirilmiştir." Davutoğlu, doğal kaynaklarla insan kaynakları arasındaki ilişkinin doğru oturtulmasının dış politikaya da etkisinin olacağına işaret etti.

Maliye Bakanı Şimşek de, enerjide dışa bağımlılığın Türkiye’nin dış dengesine yansıdığına dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen yıl enerjide kendi kendimize yeter olsaydık yaklaşık 12-13 milyar dolar cari fazla verecektik. Elimizde şu an termik santral kapasitesi var. Biz, ’Özel sektörün dinamizmini kullanalım’ diyoruz. Bizim on fabrikada ürettiğimizi Konya Şeker iki fabrikada üretiyor. Konya Şeker devletten kat kat daha rekabetçi, daha rasyonel yapıyor bu işi"

Çevre konusunda çok daha fazla hassasiyetin olacağını anlatan Şimşek, yatırım finansman yükünü özel sektörün alacağını ifade etti. Şimşek, Türkiye’nin özelleştirmeden çok ciddi kazançlarla yoluna devam ettiğini dile getirdi.

Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Konuk da, "Biz gıdayla enerjinin özellikle elektrik üretiminin iç içe olduğu bir sanayi biçimiyiz. Özelleştirme idaresinin tabana yaydığı en önemli özelleştirmelerden de bir tanesi. Çiftçiye satıyor, dar gelirliye özeli teslim ediyorsunuz. Bugün çiftçiler üreticiler burada özelleştirmeyi alanlarda üreticilerdir. Biz, tabiatımız gereği gıda da olacağız. Gıda dünyanın parlayan sektörü. Ülkemizin 2013 yılıyla ilgili hedefleri var, bunlar artık hepimizin hedefleri olmuştur" Bütün şeker fabrikalarının kendi enerjilerini kendilerinin ürettiğini belirten Konuk, Konya Şeker’in 59 yıldır kömürden elektrik ürettiğini hatırlattı. Konuk, "Bugün enerjiyi hiç bilmeyenlerin enerjide olduğu bir dönemde bizim olmamız bana göre yadırganan değil, tasvip gören bir anlayış olmalı diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir