Bakan Yıldız, 'Petrol akışının ilk denemesi tamam'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol akışını sağlayacak boru hattında test akışının başladığını söyledi.

Bakan Yıldız, 'Petrol akışının ilk denemesi tamam'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol akışını sağlayacak boru hattında test akışının başladığını belirterek, "Oradaki mevcut tanklara ölçülebilir şekilde petrolü basmış oluyoruz. Bugün de ilk denememizi yaptık. Şu anda denemeyle ilgili sıkıntı yok" dedi. Başbakan Erdoğan ile açılış ve ziyaretler için Antalya'da bulunan Bakan Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol akışının başlayıp başlamadığı yönündeki sorular üzerine Yıldız, boru hatlarından birinin uzun zamandır çalıştırılmadığını söyledi. Korozyonlara karşı hattı bir teste tabi tuttuklarını anlatan Yıldız, şöyle konuştu: "Korozyonlara karşı ne tür bir tahribat olduğunu, uzun zamandan beri kullanılmadığı için, oradan bir miktar denemeyle petrol akıttık. Bu, Kuzey Irak petrolü. Bu test çalışması bir müddet daha devam edecek ve daha sonraki değerlendirmelerimizi yine kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Şu anda dediğim gibi, boş boruda ne tür korozyonlar oluştu, ne tür yıpranmalar oluştu onları görmemiz gerekiyordu. Oradaki mevcut tanklara ölçülebilir şekilde bunları basmış oluyoruz. Bugün de ilk denememizi yaptık. Şu anda denemeyle ilgili sıkıntı yok. Teknik detayları çözdükten sonra onları kamuoyuyla paylaşacağız. Basınçlar itibarıyla borunun o basıncı tutturuyor olması haliyle ve tanklara basılıyor olması haliyle o testleri yapmamız gerekiyordu. O testlere bir yandan devam edeceğiz."

GÜNLÜK DOĞALGAZ 200 MİLYON METREKÜP KADAR ÇIKTI
Türkiye'de günlük doğal gaz tüketiminin 197-200 milyon metreküpe kadar çıktığına dikkati çeken Yıldız, bunun aynı hızda tüketilmesi halinde 5 günde 1 milyar metreküplük doğal gaz anlamına geldiğini söyledi. Özellikle 6 Aralık'tan sonra İstanbul'un doğal gaz talebinde çok aşırı bir sıçrama olduğunu kaydeden Yıldız, "Bunu bu rakamlarda tahmin etmek güçtü, yüzde 40'lara varan artışlar oldu" dedi. Yıldız, doğal gaz talebinde yaz ve kış mevsimleri arasında ciddi farklılıklar olduğunu, örneğin Eskişehir'in yazın kullandığı doğal gaz ile kışın kullandığı arasında tam 22 kat fark olduğunu kaydetti.

EK KONTRATLAR GEREKİYOR
Bakan Yıldız, yarın itibarıyla elektrikte bir kesinti öngörülmediğini fakat kış koşullarının çok iyi takip edilmesi gerektiğini bildirdi. Doğal gazda da ek kontratlar yapılması gerektiğine işaret eden Yıldız, "Önümüzdeki yıllarda doğal gaz ithalatında belki 2-3 milyar metreküplük daha artı bir kontrat yapıp bununla alakalı bir anlaşma yapma zorunluluğumuz olabilir" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 + = 37