Bakan Yıldız: Dünyayı kim kirlettiyse o temizlesin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz hep şunu söylüyoruz, dünyayı kim kirlettiyse onlar temizlesin. Biz kirletmedik, bundan sonra da kirletmeyeceğiz. O yüzden temizleme için de ayrı bir fon ayırmayı düşünmüyoruz" dedi.

Bakan Yıldız: Dünyayı kim kirlettiyse o temizlesin

 Yıldız, 22. Dünya Enerji Kongresi kapsamında kurulan Türkiye standını ziyaret etti. Güney Kore heyetiyle burada bir araya gelen Yıldız, misafirperver evsahipliği için teşekkür etti. Yıldız, "Kendimizi ikinci evimizde hissediyoruz" sözlerini alkışlayan Güney Kore heyetini, 2016'da İstanbul'da yapılacak 23. kongreye davet etti.

İstanbul'un tarihine ilişkin bilgiler veren Yıldız, heyettekilere İstanbul'u görmek için 2016'yı beklememeleri tavsiyesinde bulundu."Brezilya'ya seyirci olarak gideceğiz"Güney Kore heyetinin 2002 Dünya Kupası'ndaki Türkiye-Güney Kore karşılaşmasını unutamadıklarını ifade etmesi üzerine Bakan Yıldız, karşılaşmada iki ülke taraftarının birbirlerini desteklediklerini anımsattı."Güney Kore yenseydi aynı şekilde sevinecektik" demesi üzerine Güney Kore heyetindekiler, "Hep birlikte sevindik, hep birlikte üzüldük. Umarız bundan sonrada hep birlikte güzel yerlere geliriz" karşılığını verdi.Türkiye'nin Brezilya'da yapılacak Dünya Kupası'na gidip gidemeyeceğini soran Güney Kore heyetine Yıldız, "Seyirci olarak gideceğiz" dedi.Güney Koreliler, 2002 Dünya Kupası finallerinde açılan en büyük bayrağın Türk bayrağı olduğunu söylemesi üzerine Yıldız, "Bu ancak kardeşlerin yapabileceği birşey" diye konuştu.Yıldız, Güney Kore'nin kupaya katılması halinde kendilerini destekleyeceklerini söyledi."İSTANBUL 9BİN  KİŞİYİ AĞIRLAYACAK"Taner Yıldız, daha sonra Türk heyeti ve basın mensuplarıyla bayramlaştı. Yıldız, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 trilyon dolarlık bir ticari hacmin, enerji sektörünün kalbinin Daegu'da attığını söyledi.Bir sonraki kongrenin Türkiye'de yapılacak olmasının bu yılki kongreyi daha anlamlı hale getirdiğini ifade eden Yıldız, 2016'da aralarında cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanların bulunacağı yaklaşık 9 bin kişiyi İstanbul'da ağırlayacaklarını belirtti. Yıldız, Türkiye'nin sergilediği istikrarla böylesine prestijli bir organizasyonu hak ettiğini dile getirdi.Kongrede yaptığı konuşmada arz güvenliği, nimet ve külfetin eşit paylaşımı ile iklim değişikliği konularına vurgu yaptığını belirten Yıldız, "Biz hep şunu söylüyoruz, dünyayı kim kirlettiyse onlar temizlesin. Biz kirletmedik, bundan sonra da kirletmeyeceğiz. O yüzden temizleme için de ayrı bir fon ayırmayı düşünmüyoruz. Tabii ki dünyayla beraber hareket edeceğiz, davranacağız ama şu ana kadar bütün bunları yapmış olanların fona daha büyük katkıda bulunacakları aşikardır" diye konuştu.Bakan Yıldız, Türkiye'deki enerji tasarrufu ve enerji piyasasının serbestleşmesine ilişkin bilgiler verdiğini anlattı.Daha sonra Bakanlar Topluluğu yuvarlak masa toplantısına katıldığını belirten Yıldız, toplantıya yaklaşık 52 ülkeden bakanların iştirak ettiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 6 = 3